Yeni Yaz Tatili Keşfim – Saros Körfezi

Yeni Yaz Tatili Keşfim – Saros Körfezi

Herkese Selamlar! 2020 yazını güzel anabilmek için yaptıklarımı bir bilseniz, gerçekten yoruldum ama sonunda balıkadam grubumla çok güzel bir tatil anısı üretebildik, çok mutluyum. Anlatacağım tatil tertemiz bir deniz, güneş, gün batımı ve inanmazsınız araba yolculuğu içeriyor. Saros Körfezi beni çok mutlu etti canlar! Hala ”Saros nedir allah aşkına!?!” diyip Bodrum yazıma kaymadıysanız kısacık yaz tatilimi anlatmaya başlıyorum o zaman.

Beylikdüzü – Saros Körfezi Araba Yolculuğumuz

Buradaki başlığın tek bir amacı var, o da balıkadamımla birlikte uzun zamandır yapmadığımız 2 saati aşkın bir araba yolculuğumuzun olması. Pandemi döneminde uçağa binmekten korktuğumdan tatil planı yapamadık ve bu benim için kabul edilebilir değildi, o sebeple bulduğum Saros Körfezi hepimize ilaç gibi geldi. Arabayla çıktığımız yolculukta 1 depo benzin ile gidip geldiğimiz Saros, bir tatilden beklediğimiz her şeyi verdi bize.

Denizine Bayıldığım, İnsanı da Denizi Kadar Temiz: Saros Körfezi

Size Wikipedia’daki kısa açıklamasını aynen ekliyorum: “Ege Denizi’nin kuzey kesiminde yer alan Saros Körfezi Antik çağdaki adıyla Melas Kolpos; güneyde Gelibolu Yarımadası, kuzeyde Trakya kıyıları arasına yaklaşık 60 km. kadar sokulan üçgen biçimli bir girintidir.”. Ege denizinin en tuzlu yerlerinden biri olan Saros (bu kadar kuzeyde ve bu kadar tuzlu olması nasıl olur diye çok düşünmüştük orda da), kendi kendini temizleyen akıntılara sahip. Deniz bir sıcak, biraz ilerlemişsiniz soğuk anlayacağınız ama her daim tertemiz. Çanakkale’de, Gökçeada’da dona dona girdiğimiz denizlerden de değil. Rahatlıkla 4-5 kez girdik gün içinde. Deniz o kadar sığ ki böyle yürüye yürüye gidiyorsunuz uzun bir süre denizde. O sebeple de ayrı keyifli geldi bana (ayağım yere değmezse pek mutlu olamıyorum da).

Lokasyonu tam anlatayım bu arada biz Saros Körfezi Güneyli köyündeydik. Köyün kıyısında sıra sıra kafeler var, kafelerden şezlong kiralıyorsunuz ve oradan da hizmet alabiliyorsunuz. Beni az çok tanıyanlar bilir (bunu bilen 4 (dört) kişi falan var ama olsun) denize ilk girişimden sonra bir türk kahvesi gelsin isterim, bu keyfimi de 2020’de de yaptım çok şükür. Bizim hizmetinden faydalandığımız kafe: Ortaköy Waffle‘dı (şezlong günlük 15 TL). İnsanları güler yüzlü ve yardımseverdi, yemekleri lezzetliydi (tuvaleti kötüydü canlar özür dileyerek, bir de o kıyıda gördüğümüz tüm işletmelerin duşları 2 TL neden bilmiyorum, burası da öyleydi). Altta kıyının resimlerini bırakıyorum, bu ne güzelliktir!

Saros Körfezi – Güneyli sahili (adeta bohem Bodrum)

Akşam Yemeği Tercihimiz: Saros Tepe Park Restoran

Saros Körfezi’nin en sorunlu olayı bu sanırım, güzel bir akşam yemeği nerede yiyebiliriz sorusunun cevabı çok kısıtlı. Benim önerim Saros Tepe Park Restoran. Burasının 3 vaadi var ve üçünü de yerine getiriyor: Güzel bir gün batımı, güzel yemek, güzel müzik. Yemek olarak köfte yedik, içmek istiyorsanız içkisi de mevcut, son durumda da yine bir türk kahvesi ile kapanışı yaptık (yemek porsiyonu 30 TL civarında). Yalnızca Eylül olduğu için mi öyle bilmiyorum ama kalabalığı yok, keyifli, kendi halinde misafirleri var. Gün batımı da Saros gibi sakin, acelesiz. Keyif alacağınıza eminim.

Saros Tepe Park Restoran – Gün Batımı (Resim o kadar anlatmıyor ki güzelliğini ama olsundu)

Gittik, Geldik Yemedik Demeyelim: Tekirdağ Köftesi

Tatilimizi böyle uzun uzun anlatıyorum ama Cumartesi sabah gidiş, Pazar akşam dönüş bir tatil. Yine de bir sürü şey sığdırdık küçücük tatilimize. Dönüşteki köfte hepimizin aklındaydı daha giderken o yüzden onu da es geçmedik ve tercihimiz Özcanlar Köfte oldu (sahil şubesi). Her şey çok temiz ama pandemide gitmek için bir tık kalabalık (biz çıkışa yakın ve dışarda masa bulabildiğimiz için çok şanslıydık). Porsiyonları çok çok büyük, köfteyi çok seven ben bile bunu diyorsam düşünün. Köftenin yanında pilav yok diye pilav da istedim, ikisini yedikten sonra bir sonraki gün kahvaltıya kadar bir şey yiyemedim. Envai çeşit köfte var, porsiyonu 20-30 TL civarında ve mekanın yeri de güzel. Giderken veya geri dönerken uğranılacak yerlerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir