Prag Gezilecek yerler: Tiktak Tiktak

Prag Gezilecek yerler: Tiktak Tiktak

Prag gezilecek yerler listesi şöyle oluştu aslında: Dilek İtalya’nın güzelim kumsallarıyla Kübrayla ben Krakow’un tatlı soğuğuyla ilgilenirken İstanbul’da okuluyla baş başa bıraktığımız Sedamızla “Neden buluşmuyoruz” temalı konuşmaların sonucunda, üçgenlerin en eş kenarı Budapeşte-Viyana-Prag üçlüsünü gezmeye karar verdik. Kimimiz uçağa atladı, kimimiz otobüs kimimiz tren derken kavuştuk ve şehirleri birer birer gezmeye koyulduk. Gezimizin sonuncu şehri olan Prag için söyleyeceklerim, yalnızca bu gezimizi kapsamıyor. Prag’ın büyüsüne kapılan bendeniz, kuzenlerimle, bir kez daha gezme fırsatı buldum bu güzel şehri. Aşağıda sayacaklarım dışında da bir çok yeri kapsayan ve benim gittiğim her yerde mümkün olduğu kadar katılmaya çalıştığım Free Walking Tour adresini de vereyim. Artık girizgah bittiğine göre “Prag’da neleri görmeden dönmeyelim” sorusunun yanıtını bir nebze bulabileceğiniz gezimizi anlatmaya koyulayım.

Olmayan yere gitmem: Eski Şehir Meydanı

Neredeyse bütün Avrupa şehirlerinde sırtı verebileceğiniz bir “Old Town Square” yani “Eski Şehir Meydanı” bulunur. Gezmesi keyifli Prag da bu şehirlerin en görkemlilerinden biri. Diğer eski şehir meydanlarından en büyük farkının birçok mimariyi bir arada tutması ve ülke tarihinde yaşanan idam olaylarının çoğuna ev sahipliği yapmış olması. Prag’ın meydanında durup etrafa bakınca, hem sanatçı olan hemcinslerimize hayranlığımı hem de içimizdeki barbarlığı düşünmeden edemiyorum. Meydanda, birazdan bahsedeceğim Astronomik saat ile birlikte gotik bir yapı olan Tyn Kilisesi’ni ve barok bir yapı olarak karşımıza çıkan Aziz Niklaus Kilisesi’ni görebilir ve ücretsiz olarak içerisini gezebilirsiniz. Bunlarla birlikte kayda değer bir başka yapı da Jan Hus Anıtı’dır. Kilise reformunu savunan Jan Hus’un yakıldığı bu meydanda, altında “Gerçek er geç ortaya çıkacaktır.” yazısı bulunan bir anıtının olması, bu söze olan inancı arttırmıyor değil.

Prag-Meydan         jan-hus-aniti

Prag gezilecek yerler listesinin incisi: Astronomik Saat

Meydanda kalabalığın saat başı yaklaştıkça arttığı yere doğru gittiğinizde “bütün heybetiyle” bir saat karşılıyor sizi. Saat, eski belediye sarayının üstünde yer alıyor. Bir ufak bilgi daha, “saati yapan adam kör olmuş” geyiğinin gerçek olduğu bir yapıdır Prag’ın astronomik saati. Yaparken değil ama yapıldıktan sonra eşsizliğini koruması adına yapan kişinin gözlerini dağlamıştır zamanın kralı. Bir turist olarak görevimizi yaptık ve saatin çalmasını, büyük bir merak ile beklemeye koyulduk. Siz de beklerken şunları incelemeyi unutmayın (ortamlarda anlatabileceğimiz şeyler hep bunlar); saatin yanlarında 4 tane figür vardır ve bu figürlerin soldan sağa doğru kibri, cimriliği, ölümü ve sefayı temsil ettiği söylenir. Aynı zamanda, 1410 yılında yapılan bu saatin üzerindeki güneşin, ayın ve yıldızların, o tarihte hangi yıldızın hangi burçta olduğunu gösterdiği söylenir. Gelelim sonucuna: Turistler bekler, saat çalar, 12 havari “Hi guys” der, figürlerden ölüm dışındakiler ölümü kabullenmediğini kafa hareketleriyle belli ederken ölüm, her şeyin bir sonu olduğunu biz fanilere güzel bir müzik eşliğinde söylemeye çalışır ve 1 dakikadan daha kısa bir süre sonra gösteri biter. “Bu muydu” demeyin, adamlar pazarlamış, bize de izlemek düşüyor.

2013-04-14 14.03.48      2013-04-14 14.00.33

Keyfine doyum olmayan: Charles Bridge

Gezdik eğlendik, yürüdük yorulduk bütün gün ama akşamüstünü, güneşin batışını, huzurlu zamanınızı Charles Köprüsü’ne ayırdık. Tek atımlık enerjimizi buraya harcamak, Prag’dayken yaptığımız en güzel şey oldu diyebilirim. Bu şehri sevmemin en büyük sebeplerinden biridir bu köprü. Vitava nehri üzerinde yer alır ve üstünde -saymaya üşenirsiniz belki diye- 30 tane heykel bulunur. Heykellerin asıl versiyonları bunlar olmasa da ihtişamları yerindedir. Astronomik saat ile yaşattığı hayal kırıklığını Charles Köprüsü ile telafi eder güzel şehir (en azından benim için). Köprü üstünde birçok sanatçıyla konuşabilir, karikatürünüzü yaptırabilir, hediyelik eşya alabilir ya da yalnızca manzarayı izleyebilirsiniz. Buram buram hüzün kokusu geldi burnunuza değil mi? İşte Prag böyle yapar adamı. Bu köprünün hemen yanında, ağaçların altına serilip yorgunluğunuzu atabilirsiniz, sonra bir tur daha köprü, sonra yine ağaçlar, sonra köprü, evet tamam çok beğendim.

2013-04-13 18.53.38    2013-04-13 18.14.14

2013-04-14 17.00.46

Hakkı yenmiş mazlum: Cesky Krumlov

Kuzenlerim tarafından aranmış bulunmuş, küçücük bir kasaba burası. Sanki Mario’nun prensesi kaçmış da onu bulmaya çıkmışsınız gibi hissettiriyor sokakları, ayrıca evler de Bob amcanın zamanında çizdiği güzelim tablolara benziyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bu şehir, Hostel 2 filmine de ev sahipliği yapmış. Birçok restoran, kafe ve hediyelik eşya dükkanları mevcut. Prag’dan yalnızca bir otobüs, üşenmeyin, pişman olmazsınız. Prag gezilecek yerler yazıma eklediğime göre vardır bir bildiğim, değil mi!

cesky, prag gezilecek yerler

cesky-krumlov

Gitmeden izlenmesi gereken filmler;
Varolamanın Dayanılmaz Hafifliği (7.4) : Juliette Binoche ve Daniel Day-Lewis’i izlemenin dayanılmaz etkisi de denebilir bu filme. Film, hem ülkedeki politik çalkantıları hem de Prag’ın güzelliğini anlatıyor bana kalırsa. Asıl öndeki aşk meşk hikayelerine de bu altmetinlerden dolayı katlanabiliyorsunuz.
Prag (6.8): Babasını ruhen bulmayı amaçlayan bir adamın yaptığı yolculuk ve fonda yine güzelim Prag! Bizde bildiğim kadarıyla yalnızca film festivalinde gösterimi yapılsa da isteyen arar bulur, değil mi?

Prag gezilecek yerler yazımı, bir sonraki Prag gezime kadar bu kadarla sınırlıyorum 🙂 Beğenebileceğinizi düşündüğüm yazılardan biri İngiltere ile ilgili, ona da göz atın (linki için tık). Sizin de önerebileceğiniz yerler varsa, yazmaya çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir