Roma Gezilecek Yerler : Hem Yemek Hem Gezmek

Roma Gezilecek Yerler : Hem Yemek Hem Gezmek

Roma gezilecek yerler listesi için neler hazırladım neler (tabisi öncesinde yenecek şeyler için hazırlanmıştım ve bu beni tanıyanları hiç yanıltmayacaktı)! Son anda verilen kararla alınan vize ve bilet, daha sonra da Roma yolculuğu. Erasmus döneminde gittiğim ve hayran olduğum şehir Roma’ya geri dönüş. Duymuşsunuzdur, “Aşk Çeşmesi“‘ne para atan tekrar döner Roma’ya. Yollarımız yine kesişti, yediğim, içtiğim, gezdiğim devamında!

Bu sefer farklılık yapıp öncelikle günlükleri paylaşayım istiyorum, bazı yerleri açıklayacağım, bazı yerleri de yalnızca isim olarak bilin yeter;

Kaldığımız yer : Saint Pietro Terrace – Demeden geçemeyeceğim, kocaman balkonu ve gerçekten büyük bir odası vardı. Vatikan manzaralı balkon diyorum a dostlar, yeri çok güzeldi, tavsiye edilir 🙂

İlk Gün

 • Vatikan (<3): Detaya girmeden önce akşam gezmek için yalnızca Cuma günleri ayrılmış. Hem sıcaklarda efsane oluyor hem de kalabalığı daha az oluyor. Biz öyle yaptık, yapılabilirse bu şekilde tercih edilmeli. Ayrıca internetten bilet almanız gerektiğini belki de zibilyonuncu kez okuyorsunuz ama es geçiyorsunuzdur, geçmeyin efendim, alın şuradan. İnternetten aldığınızda 17 euro + 4 euro (online booking), toplamda 21 euro.

İkinci Gün

 • Hadrianus Mozolesi
 • Popolo Meydanı
 • Coppede Quarter : Yazımda yer vermeyeceğim ama çok beğendiğim yerlerden biri burası. “Vay dünya, kimler nerelerde” dedirten binalara sahip olan bu mahalle, gidilmesi zahmetli ama meydanında oturması keyifli bir yer olarak listenizde bulunabilir.
 • Republic Square
 • Triton Fountain
 • Pantheon

Üçüncü Gün

 • Campo de’ Fiori
 • Navona Meydanı
 • Vittorio Emanuele II Abidesi
 • Bocca della Verita : Yalanını yakalasın, elini ham yapsın diye koştur koştur git, bir sürü sıra bekle, fotograf çektir, dön. Gerek yok canlar, gitmeseydim olurdu.
 • Roma Forumu
 • Kolezyum
 • Trevi (Aşk) Çeşmesi
 • İspanyol Merdivenleri

Roma’da gezdiğim yerleri ayrıca anlatacağım ama ilk faz olarak yediğim, içtiğim şeyleri anlatayım çünkü diğerlerini zaten her yerde bulabiliyorsunuz (tabi yakın bir tarihte ben de güncelleyeceğim ve sizi gereksiz bir sürü bilgiye boğacağım o ayrı).

 

vatikan müzesi, roma gezilecek yerler, sistine şapeli
Vatikan’ın ihtişamı insanın kafasını karıştırmıyor değil

Roma Gezilecek Yerler de bugün: Pizza & Makarna

Roma’da italyan yemekleri diyince akla gelenlerden hem pizzayı hem de makarnayı yiyebileceğiniz bir sürü yer var tabi ki ama lezzet istiyorum sevgili iyimser arkadaşım diyorsanız günlük olarak gezdiğim yerlere yakın mekanları sırasıyla paylaşıyorum;

Pinsa ‘Mpo (İlk Gün), Vatikan tarafındaki gezinizde size eşlik edebilecek pizza yeri. Beğendiğiniz pizzayı seçiyorsunuz, onu direkt olarak sizin için pişiriyorlar ve yanında içeceğinizle birlikte 8 euro ödüyorsunuz. Yorgunluğa birebir geliyor vallahi, diyet yaptığım şu günlerde düşünerek bile yemiş kadar oldum sağolun.

 

roma gezilecek yerler, roma pizza, pinsa mpo
Roma’da ilk yediğim ve çok sevdiğim pizza <3

Alice Pizza (İkinci Gün), hızlıca pizzanızı atıştırabileceğiniz, ücret olarak da tat olarak da sizi tatmin edebilecek ayaküstü bir yer. Pizzalardan tartarak alabiliyorsunuz, “şu kadar kesin, yok yok biraz daha kalın, hıııh okey” tadında bir konuşmayla gözünüze kestirdiğiniz kadar yiyebiliyorsunuz. 4 parça kalın dilim pizza, 2 içecek 10 euro ödedik, tertemiz.

 

roma gezilecek yerler, alice pizza, roma pizza
Tipsiz resim, lezzetli pizza
Restaurant Colosseum Luzzi (Üçüncü Gün), Kolezyum’a çok yakın olan bu yerin önünde uzun bir kuyruk olabiliyor, bekleyin efendim bekleyin. Çalışanlarını kendi aralarında İtalyanca atışırken izlemek bile tatlı! Sıra geldiğinde sizi bekleyen makarnalar öyle böyle değil, özellikle yazacağım, benim tercihim “ravioli ricotta e spinaci” oldu, 7 euroydu ve her bir euroya değerdi. İçi peynir ve ıspanak dolu makarnalar, üstüne tekrar bol peynir. Burada kendime sansür uygulamayacağım, 5 euroya içinden 2 adet 50’lik çıkabilecek kadar büyük bir şişede bira veriyorlar (ne birası olduğu önemli değildi, o kadar yoldan sonra bir lezzetli geliyor ki sormayın). Her gün uğrayabileceğim yerlerden, roma gezilecek yerler listesine ekleyin sevgili yemeksever.
roma gezilecek yerler, roma makarna, restaurant colosseum luzzi
Tipsiz gözüken ama acaip lezzetli yemeğim <3
Pastificio Guerra (Üçüncü Gün), genciz, “İspanyol Merdivenleri“‘nde oturmayacak mıyız mottosuyla yola çıkıp yemeğimizi de alıp geçelim dedikten sonra bulduğumuz bir yer oldu. Makarnayı plastik bir kaba koyuyorlar. Oturarak yiyebileceğiniz bir yer değil, gerçekten de al ve git amacına hizmet için açılmış bir yer gibi duruyor ama doyuyorsunuz. Makarnanın yanında plastik bardakta şarap da isteyebiliyorsunuz (<3). Makarna 4 euro, İspanyol Merdivenleri‘nde akşamı geçirmek paha biçilemez.

Roma’da Dondurma için Alternatifler

Bir büyük sır söyleyeceğim size korkuyorum kendimden, bir daha Roma’ya gidersem 4 kilo alıp dönerim orası net, tartışmak bile gereksiz. Roma gezilecek yerler yazıma, insanların herhangi bir dondurmayı roma dondurması diye neden bu kadar büyüttüğünü anladığımı söyleyerek son veriyorum şimdilik ama böyle güzel dondurma yok dostum yok!

Favorim Vatikan tarafındaki Old Bridge Gelateria (İlk ve Her Gün). Önündeki kuyruk korkutmasın beyler bayanlar, sonundaki dondurma her şeye değer. 3 top + çikolatalı korneti 3 euro’ya alıyorsunuz ve bendenize dua ediyorsunuz. Başka bir şey söylememe gerek yok, keşke yerinizde olsam!

roma gezilecek yerler, en iyi roma dondurması
roma gezilecek yerler, en iyi roma dondurması

Giolitti (İkinci Gün)Pantheon tarafına yakın olan dondurmacı. Roma’da genel olarak top başına 1 euro ödeniyor diyebilirim. Burada da 2 top için 2 Euro ödedik. Bir Old Bridge değil ama sıcaklarda güzel gitti burası da.

Grom (Üçüncü Gün), mekan olarak bir şey ifade etmese de tad olarak gayet yerinde olan bir yer. Biraz daha az şekerli olan dondurmalarını keyifle tüketebilirsiniz, benden size izin! Burada kornet değil, kap tercih ettik ve küçük kap için 2.60 Ero, büyük kap için 3.60 Euro ödedik. Gördüğünüz gibi ilk anlattığım Old Bridge kadar ateşli değilim ama orası var ya orası üüf! Neyse Grom’a da gidilir efenim.

 

Roma gezilecek yerler yazım bu şekilde bitemez ama benim enerjim bitti, gideyim biraz soda falan içeyim de bastırsın, sonrasında başlığımın hakkını vereceğim. Roma’ya gidecek arkadaşlar, sizi öyle kıskanıyorum ki!

4 thoughts on “Roma Gezilecek Yerler : Hem Yemek Hem Gezmek

 1. Gerçekten efsane bir yazı olmuş. Aşk Çeşmesi’ne biz de gitmek istiyoruz. Çok da güzel yazmışsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir