Ömür uzatan güzel tatil beldesi : Kaş

Ömür uzatan güzel tatil beldesi : Kaş

Son yıllarda çevremdeki tatil konuşmalarının baş kahramanı olan Kaş, her zaman aklımın bir köşesinde duruyordu. Geçen sene bu zamanlarda, parası kısıtlı gönlü bol tüm insanların kanatlı atı Pegasus’un kampanyasıyla kardeşime ve bana toplamda gidiş-dönüş 120 tl tutan biletlerimizi aldım. Başka başka yerler gördüm, başka başka hayaller kurdum ve sonunda kemiklerimin ısınması benim de hakkım değil mi diyerek kaş yoluna koyuldum. Büyük masrafları şöyle sayayım, yazının devamından da yediğimi içtiğimi, gezdiğimi gördüğümü öğrenebilirsiniz;

 • Dalaman havaalanına ulaşım : 2 kişi için gidiş dönüş 120 lira (1 sene öncesinden alındı)
 • Havaalanı-Kaş ulaşım: Maalesef burası düdüklendiğiniz yerlerden. Eğer araba kiralamayacaksanız “transfer” servisleri var. Belli saatlerde shuttle yapıyorlar, bunlara yetişebiliyorsanız ne ala. Shuttle kişi başı 60 TL, özel transfer iki kişi için 170 TL. Biz Muharrem Bey‘i bir yakınımızdan duymuştuk ve ondan transfer talep ettik. Şöförümüz Selçuk abiydi, sohbet ede ede gittik geldik. Ücretin acısını bir nebze hafifletti.
 • Konaklama için Kuytu Köşe Pansiyon : Temiz ve konum olarak çok iyi bir yerde fakat az çok Kaş hakkında bilgi sahibiyseniz, çok küçük olduğundan bütün pansiyonlar konum olarak güzel yerdedir 🙂 . Kahvaltı dahil, 2 kişi için 4 geceye 575 TL ücret ödedik. Sahipleri genç ve ilgili, kahvaltısı lezzetli bir yerdi. Yalnızca yatak ve kahvaltı benim için yeterli derseniz tercih edilebilir.

Boy Boy Plajlar : Küçük Çakıl ve Büyük Çakıl

Bütün yılı koş oraya koş buraya, ay trafik, üf işler diye diye geçirdiğimizden, bari tatilde yürüyüş mesafelerini tercih edelim dedik, en azından ilk gün için. Kahvaltımızı yapıp, Kaş dedin mi hemen her yazıda yer alan Çakıl plajlarına doğru yollara düştük. Planımız, ilçenin merkezindeki Küçük Çakıl plajında denize girip güneşlenmek, sonrasında ilçedeki herhangi bir mekanda yemek yemek ve en son durak olarak da Büyük Çakıl plajına gitmekti. Planın nasıl gittiğini söylemeden önce, yazı benim olduğuna göre “bir plajda aradığım özellikler” i sıralayayım;

 • 10’dan fazla insanın sığabileceği büyüklükte olmalı
 • Kalabalık olmamalı (O yüzden Eylül tatili candır)
 • Büyük şemsiyeleri olmalı
 • Deniz temiz olmalı
 • Beton veya iskele tek girişi olmamalı
 • “Yorgunluk Kahvesi” içmek istediğinde getirebilecek biri olmalı

Gelelim Küçük Çakıl’a. Google üzerinden yaptığımız araştırmalarda, yukarıdaki özellikleri az-çok sağlayan bir yer olarak görmüştük, kimseden de “küçük bile denemez” yorumunu almamıştır. Bu sebeple Kaş’ın birinci fiyaskosu burası oldu. 2 abimizin havlularını serdiği ve daha başka yeri olmayan küçücük bir alandı plaj. Bunun yanında, eğer plajdan girmek istemiyorsanız bir sürü beach var tercih edebileceğiniz. Biz, kriterleri olan gururlu İstanbullular olarak  diğer seçeneğimizi aramaya koyulduk.

Büyük Çakıl, Kaş’ın içinden yürüyerek 15 dakikada varabileceğiniz, yukarıdaki kriterlerin herbirini hakkını vere vere sağlayan, tam aradığımız yerdi. Burada “şezlong 5 lira yalnız” ya da “Şemsiye 5 lira apla” diyen kimse yok. Birkaç işletme var, onlardan gün içinde yediğiniz, içtiğiniz aynı zamanda sizin de şezlong ve şemsiye kullanımınızı karşılamış oluyor. Hepsi bir gibi gözüktüğünden, bize samimi gelen adıyla “Nazo’nun Yeri” ne bağlı alanda kaldık. Öğlen yemeği için 2 kola, 2 Cheeseburger lik menümüze (cheeseburgerler gayet doyurucuydu, yanında gelen patates kızartması da bir iyi gitti ki sormayın) toplamda 56 TL ödedik.

Kas-Görülmesi Gereken Yerler - Büyük Çakıl
Büyük Çakıl Plajı – Kaş
Kaş - gezip Gözülecek Yerler - Büyük Çakıl Plajı
“Şezlongta yatarken Büyük Çakıl” adlı çalışmam

Zamansız Restoran : Zaika

Çok sevdiğim ve zevkine güvendiğim bir arkadaşımdan öğrendiğim Zaika, rezervasyon gerektiren ve şaşlığı efsane olan bir mekan (Mekan için arkadaşımın incelemesini şuradan okuyabilirsiniz). Nereye gidersem gideyim, girişten sonra bahçesi ile karşılayan mekanlara bayılmışımdır hep. Burası da öyle bir yer. Tam masa donatmalık, ülke kurtarmalık. Şaşlık yiyeceğinizi önceden telefonda belirtmekte fayda var. Alttaki masaya (Sonradan gelen çoban salata ve bir meze dahil) 71 TL ücret ödedik.

Kaş - Yemek Yenecek Yerler - Zaika Restoran
Zaika ve Güzelim Sofrası

Kaş’ın Olmazsa Olmazı : Dalış

Hayatımda tecrübe etmediğim şeylerden biriydi dalış. Hani şu “Bak şimdi dalcam, taa karşıdaki iskeleden çıkıcam” dalışı değil bahsettiğim tabiki (öhöm), bildiğiniz ekipmanlarla “profesyonel” dalış. Bunu deneyimlemek için pansiyon sahibimizden bir hoca öğrendik, ayarladık ve sözleştiğimiz 10:30’da marinaya vardık. Genelde bu saatlerde, oradaki tüm dalış ve tekne gezileri yola çıkıyorlar. Bir yeri ayarlamadan da dalış için tekne bulabileceğinizi düşünüyorum. Genel olarak fiyatlar kişi başı 65-70 TL arasında değişiyor. Teknemiz, tekne sahibimiz ve birlikte dalış yaptığımız hocalarımız gerçekten isteyebileceğim en güzel atmosferi sağladılar, o sebeple çok memnun kaldım. Dalış 5-10 dakika kadar sürüyor, onun dışında yüzebiliyorsunuz, güneşlenebiliyorsunuz. Tekne turunun her zaman gereksiz uzun geldiği bendeniz için dalış ve yüzmeden sonra “Tekne turu yapılmalı” seçeneğini listeden çıkartmış oldum.

Kaşta yapılacaklar : Dalış
Dalmaya hazırlanan kardeşim

Turist kaldığımız plaj : Patara & Ruha sahip : Kaputaş

Dalış dersimiz bittikten sonra, Kaş içinde yer alan ve Patara plajına giden minibüslerin bulunduğu gara gittik. Bir gün önceden konuştuğumuz için saatleri biliyorduk ve vardığımızda minibüsümüzü bulup beklemeye başladık. Süre olarak 1 saat 15 dakika süren bu plaj için minibüs bedeli kişi başı 8,5 TL. Bunun yanında, plaja girebilmek için, plajın konum itibariyle Patara antik kenti yakınlarında olmasından dolayı 7,5 TL daha ödüyorsunuz (nasıl gereksiz bir ücret). Deniz kaplumbağaları, “yumurtalarımı bu plaja bırakacağım” dediğinden, belli bir saat sonra plaj onların oluyor. Upuzun kumsalı, sığ denizi ve giriş parası ödemenize rağmen “şemsiye-şezlong paralı bağyan” diyen görevlileri mevcut (5 TL şemsiye, 5 TL şezlong). Ayrıca Kalkan’dan artık burası bizim topraklarımız olmadığını düşündürecek kadar turistin minibüse binmesiyle, heralde yurtdışına gidiyoruz diye düşünmedik değil. Patara plajı da Google görsel abartmalarından biri bana göre. Kaş’a gittiğimde, tekrar gideceğim bir yer asla değil. Gelip dönmek de maalesef belli saatlere göre olduğundan, yemek yiyelim dedik, 2 gözleme (ehh), 2 içecek için 28 TL ödedik.

Kaş - Gezip Görülecek Yerler - Patara Plajı
Resimde güzel çıksan da seni hiç sevmedim Patara

Pılımızı pırtımızı topladık, Kaputaş’a gidelim dedik. Patara-Kaputaş için de iki kişi 13 TL ödedik. Yollara giden paralara genelde acısam da hem Patara’dan kurtulduğuma hem de Kaputaş’a gittiğime çok sevindim. Bu plaj, 4 işçinin ölümü sebebiyle farklı bir havayla karşılıyor sizi. Öncesinde, işçilere rahmet etmenizi sağlayacak, üstünde isimlerinin bulunduğu tabelaları gösteriyor, sonrasında da turkuaz rengi buz gibi suyunu. Küçücük bir koy burası da ama gelip görmek, ölen işçiler için dua etmek, insanı tatilde bile değişik bir ruh haline büründürebiliyor.

Kaş Gezilip Görülecek Yerler: Kaputaş
Kaputaş Güzelliği
Kaş-Patara Minibüs Bilgisi
Kaş-Patara Minibüs Bilgisi
Kaputaş-Kaş Minibüs Sefer Saatleri
Kaputaş-Kaş Minibüs Sefer Saatleri

 

 

Akşamına yemeğimizi Çınarlar Restoran‘da yedik ve iki pizza & 2 içecek için 60 TL ödedik. Pizzaların odun ateşinde pişmesi, bizim için “yeterli” diyebileceğimiz bir tatta olmasını sağladı.

Dünya’nın keyif kıyısı : Limanağzı

Son günümüzü de dinlenerek, keyif yaparak geçirmek istiyorduk abla-kardeş. Bunun için, yalnızca teknelerle ulaşılabilen Limanağzı‘na ulaşabilmek için marinaya gittik. Kişi başı 20 TL ‘ye götürüp getiren tekneleri, kurdukları çadırdan hemen tanıyabiliyorsunuz. Kaş’ın küçüklüğüne durup durup inanamadım tatil boyunca. Neyse, bindik tekneye. Öncelikle 4 tane plajda inebiliyorsunuz. Gelmeden yaptığımız araştırmalardan ve aldığımız tavsiyelerden, ilk plaj olan “Bilal’in yeri”nde inmeye karar verdik. Yok böyle bir güzellik! Bir kere, Eylül’ü tekrar sevmemize neden olacak kadar boş bir plaj var önümüzde ve istediğimiz yerde oturduk, yer değiştirdik, sonra yine değiştirdik, tüm plaj bizimdi adeta. Şezlong ve şemsiye parası alınmıyor, “burası loca yalnız” durumları yok, istediğiniz yere kurulabiliyorsunuz. Deniz, hayatımda gördüğüm en temiz deniz ve ilk defa neredeyse şezlongdan atlayacak kadar yakınım bu güzelliğe. 2 tabak spagetti (bildiğimiz filiz makarna ve domates sosu) ve 2 içeceğe 60 lira, ayrıca denize karşı içilen 1 kahveye de 8 lira ödedik. Ücretler, ucuz olmasa da 100 lira deseler yeridir, öyle beğendim. Hatta Kaş’ın en güzel yeri olarak Limanağzını ilan ediyorum!

Kaş Gezip Görülecek Yerler : Limanağzı
Akvaryum gibi suyuyla : Limanağzı

Bu günün akşamını da Hünkar Ocakbaşı‘nda yiyerek bitirdik. Tadı güzel, ikramı bol bir yerdi. Adana dürüm ve ayrana 14,5 lira ödedik.

Deniz tertemiz, hava mis gibi, insanları sıcak ve yılışık değil. Kaş, kendi halinde, çok övülmemesi ve kalabalık arkadaş gruplarının yönlendirilmemesi gereken, birer ikişer ziyaret edip enerji depolayabileceğiniz bir yer. Bozulmaması için dua edeceğim, Dünya’nın nefes alabildiği ender yerlerden.

2 thoughts on “Ömür uzatan güzel tatil beldesi : Kaş

 1. Merhaba ,

  Yazinizi buyuk zevkle okudum ve kaş tatilimde dikkate alacagim. Ayrica olympos tatili planliyor musunuz ya da daha once gittiniz mi ? Gittiyseniz yakin zamanda paylasma sansiniz var midir , oneri olmasi acisindan cok guzel olur. Biz 3 arkadas gitmeyi dusunuyoruz 🙂

  1. Selam! Zaman harcayıp okuduğun ve üstüne de yorum yaptığın için teşekkürler 🙂 Olympos taraflarına 3-4 sene önce gitmiştim, o yüzden yazı yazabilecek kadar hatırladığım söylenemez maalesef. Kaldığım yer Kadir’in Ağaç Evleri idi. Yemeği güzel ve temizdi ve en ünlüsü burasıydı. Denize, işletme sahibinin yaptığı minibüs seferleriyle gidiliyordu ama yürünemez bir yol değil, ayrıca kalmak isteyeceğiniz daha yakın yerler de vardır bu arada. Denizi çok güzel bir yer fakat uzun süreli tatil için yapılacak pek fazla birşey yok, Kelebekler Vadisi’ni de listenize koyun derim. Bunun dışında sormak istediğiniz varsa büyük bir zevkle cevap veririm 🙂 iyi günler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir