Londra Alışveriş : Brick Lane, Harrods ve daha fazlası

Londra Alışveriş : Brick Lane, Harrods ve daha fazlası

Londra, tarihi yerleri kadar alışveriş yapılabilecek yıllanmış marketleriyle de ünlü! Londra alışveriş için yaratılmış desem abartmış olmam bence. Mumyadır, dinazordur, taştır görmeye mi geldik o kadar yolu diyorsanız – dışınızdan demeyin siz yine de – aşağıda saydığım yerlere tahmini 3 gün ayırırsanız keyifle poundlarınızı harcayabilirsiniz.

Londra alışveriş maratonu ilk durak : Brick Lane

Londra’nın gezilip görülesi bir çok yeri vardır, fakat genelde o listelerde olmayan, benim gibi ikinci el kıyafet seven insanların dikkatini hemencecik çekebilecek, görmenizi şiddetle tavsiye edeceğim bir cadde. Kaderini Karaköy’e benzettiğim bu güzel sokakta aradığınız herşeyi bulmanız mümkün. Burayı ve ikinci el seviyorsanız dünyanın en büyük antik pazarı olan Portobello Road Market’ı başka bir yazımda çokça anlattım, oradan okuyabilirsiniz.
Londra alışveriş, ingiltere alışveriş, ikinci el alışveriş

Modanın İkonları : Harrods

Londra alışveriş için tercih edilmez diye düşünenlere inat öylesine ihtişamlı ki! Günlük halimle içine girip gezerken “ben buraya ait değilim sanırım” diye hissettiriyor insana. Şık ve görkemli bir yer Harrods. 1834 yılında yapılan bu bina, birden fazla terör saldırısından sağ çıkmayı başarmış, yanarak kül olmuş fakat tekrar ayaklanmış içi ayrı dışı ayrı güzel sütunlu bir tarih adeta. Sizi bilmem ama benim ilgimi mağazaların yanında, bu kadar pahalı bir alışveriş merkezinde rahat para harcayabilen insanlar da çekmiyor değil. Ayrıca buradaki mağazaların, şuanda lüks sayılmayacak kıyafetlerin satıldığı yerlerdeki modellerin “ilham kaynağı” olduğunu da görmüş oluyorsunuz. Gezmesi çok keyifli, indirimsiz hali ateş pahası olan bu güzelim bina da uğramanız gereken yerlerden (Bulunduğu yer => KnightsBridge).
Photo 17.05.2016 12 14 34.jpg
Avizesi hatta asansörün nereye gittiğini gösteren lambası bile afilli!

 

Diana’nın heykeli (En alt katta görülebilir)

Harikalar Diyarı : Fortnum & Mason

Yerleri kırmızı halıyla kaplı, misafirlerini (müşteri değil) takım elbise ve dünya tatlısı İngiliz aksanıyla karşılayan (yaşasın aksan!) kendinizi Alice gibi hissetmenizi sağlayabilecek alışveriş merkezi. Sonunun alışveriş merkezi olması birçoğunuzu hayal kırıklığına uğratmış olabilir ama londra alışveriş maratonunun son durağında herkes kendi için birşeyler bulabilir. Hediye almak için en tatlı yerlerden! Özenli ingiliz çayları, çikolatalar, içkiler, ne ararsanız var. 1707’den beri hizmet veren bu merkez, İngiltere’nin asil havasını solumanıza olanak sağlıyor. Türkiye’den sonra hiçbir şey ucuz gelmeyecektir, onda hepimiz hemfikiriz bence ama “Wunderland” temalı vitrini ve kırmızı halısıyla sizi de etkileyeceğine inanıyorum (Bulunduğu yer => Picadilly).
Photo 17.05.2016 14 24 16.jpg
Kırmızı Halı asilliğiyle Fortnum & Mason

Güzel Akustiği ile : Covent Garden

İlk kez 2015 yılında gittiğim, kendimi alamadan 2016’da tekrar ziyaret ettiğim ve yetmedi diyip geçen ay (Kasım, 2017) tekrar yolumun düştüğü güzelim Londra’da daha önce methini duyup gitmediğim Covent Garden’a yılbaşı kutlamalarına yavaş yavaş başlandığı dönemde gitmiş bulundum. Önceden sebze-meyve pazarı olarak kullanılan bu büyük çarşı, şimdilerde hediyelik eşya bulabileceğiniz, bir şeyler atıştırabileceğiniz hatta inanmazsınız haftasonları canlı müzik dinleyebileceğiniz bir alışveriş mekanı burası. Az çok birbirimizi tanımışsak benim bir alışveriş mekanını övmem için yediğim içtiğim herhangi bir şeyi de beğenmem gerektiğini anlamışsınızdır, burası da benim için Ben’s Cookies‘i tekrar gördüğüm yer olması sebebiyle önemli ve kalorili! Nasıl seviyorum belli değil! Tavsiyem, daha fazla mekanın ve pazarın açıldığı, canlı müziğin de olduğu haftasonu gitmeniz yönünde.
Londra Alışveriş
Süslü Alışveriş Marketi : Covent Garden

2 thoughts on “Londra Alışveriş : Brick Lane, Harrods ve daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir