Krakow: Ne yenir Ne içilir Nerede Eğlenilir

Krakow: Ne yenir Ne içilir Nerede Eğlenilir

Krakow, Polonya’nın en güzel şehirlerinden fakat insanı ruhen ne kadar zengin ise mutfağı da o kadar kısıtlı. Krakow’da ne yenir ne içilir diyenler için öncelikle mutfak içki yanında ya da içki üstüne yenmeli gibi duran yemeklerle dolu. Eğer domuz yemiyorum diyorsanız yiyebilecekleriniz daha da kısıtlanabiliyor. Ben de domuz tercih etmediğimden kendi yediklerim ve sevdiğim yerler ışığında bir liste hazırladım, gitmeden bir bakın derim.

 Krakow: Ne yenir ne içilir

Öğrenci olarak yaşadığımızdan çok lüks yerler bulunmayacak listede ama yine de “lokanta mı kafe mi yo dostum ben senin bildiğin turistlerden değilim” diyorsanız, zorunlu ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz şu 2 markete bakabilirsiniz : Biedronka ve Bonarka. Biedronka sevimli böcekli amblemiyle her öğrencinin kalbinde taht kurmuştur, Polonya’nın Bim’i diyebiliriz. Bonarka biraz uzak fakat toplu alımlar yapacaksanız gayet uygun fiyatlarda alabilirsiniz. Yine bizden tarif etmek gerekirse ona da Metro diyebilirim (sonuçta bu benim yazım arkadaş). İki yer için de poşete bile para aldıklarını söylemeden geçmeyeyim.

Uwaga! Uwaga! : Pierogi & Zapiekanka

Polonya’ya özgü en çok yediğim yemekler Pierogi ve Zapiekanka diyebilirim. Aslında ikisi de tanıdığımız lezzetler. Pierogi mantının büyüğü ve klasiğinin içinde peynirli-patatesli bir harç var. Ayrıca marmelatlı da yapabiliyorlar, benim gibi öğlen yemeğinde marmelatlı şeyin işi ne diye düşünüyorsanız sormadan sipariş etmeyin. Tadılası bir yemek olan Pierogi hemen her yerde bulunabilir.
20150306-cheesesteak-pierogi-plated-morgan-eisenberg-thumb-1500xauto-420237.jpg
Krakow’da ne yenir ne içilir : Sunumu güzel, tadı Boşnak Mantısı yemişlere vız gelen Pierogi
Zapiekanka tarifi veriyorum, dikkat! Şişmanca bir somun ekmeği dikine kesin (biraz uğraşayım yahu diyorsanız ekmek hamuruyla yapabilirsiniz), üstüne bir pizzada ne olmasını istiyorsanız onları ekleyin ve fırınlayın, işte size yemelere doyulmayacak basit bir Zapiekanka! Öğlen yemekleri için bol karbonhidratıyla turistlerin gözdesi bu yemek, Kazimierz olarak bilinen yahudi bölgesinde bolca bulunabilir. Ortaköy kumpircileri gibi, Kazimierz meydanında sıralanan Zapiekanka’cılar, en güzelini hazırlamak için sizi bekliyorlar 🙂 . Ücreti 10 PLN civarı diyebiliriz.
Krakow'da ne yenir ne içilir
Ne bulduysa koyduran sevinçli bir turist elinde doyurucu Zapiekanka

Çikolata candır, Krakow heyecan

Çikolatayla Krakow’un dostluğu nereden gelir bilmiyorum fakat hem güzel mimarisi olan hem de lezzetli çikolatalar yapan birden fazla mekanı var deneyimlediğim. Bunlardan ilki Karmello adında küçük ve daha çok “take away” tadında bir çikolatacı. Kahveleri de lezzetli.
İkincisi meydana çok yakın, şöyle bir turlayayım dediğinizde önünden geçmenizin kaçınılmaz olduğu Krakowska Manufaktura Czekolady. Hem hediyelik çikolata alabilirsiniz hem de közde kahve içebilirsiniz.
En çok sevdiğim, mutluluk depoladığım gizli kafem : Cafe Camelot. Adı bile gizemi barındırıyor, bulunduğu yer de diğerleri gibi şıp diye bulabileceğiniz bir yerde değil. Dekorasyonu, tatlılarının tazeliği ve dışarda oturacak bahçesinin olması en büyük artıları. Eksi olarak ücretlerinin Krakow’a göre tuzlu olmasını söyleyebilirim. Sonuna kadar hak etmiyor mu derseniz, bence hak ediyor!
Krakow'da ne yenir ne içilir
Krakow’un en tatlı köşesi : Cafe Camelot

Kafeler Diyarı : Kazimierz

Kazimierz, yahudilerin yoğunlukta yaşadığı yer olarak biliniyor. Bizdeki Karaköy misali sonradan değerlendirilmiş, bir sürü tasarım kafenin bulunduğu, ortasında daha önce bahsettiğim Zapiekanka’cıların olduğu, o kilise senin bu kilise benim koşturmanın yorgunluğunun atılacağı nokta olarak belirlenebilir. Burada birçok kafe denemiş olan bendeniz, tekrar tekrar gitsem de tatlılarından da ortamından da sıkılmadığım Alchemia’yı tercih ederim. Meydandan biraz uzak olması dezavantajı mı yoksa avantajı mı o kısmı size bırakıyorum.
535.jpeg
Önünde sıralar olunan güzel Zapiekanka lar

Gece gezmeyelim mi diyenlere : Jazz Club

En yakın arkadaşlarınızdan biriyle Erasmus’a gitmenin faydalarından biri de ortak müzik zevkine sahip olduğunuz için gideceğiniz yer konusunda sorun yaşamamanız. Krakow’da ne yenir ne içilir sorularından sonra nerede eğlenilir sorusunun da cevabı burada! İkimiz de jazz müzik dinlemeyi sevdiğimizden haftada en az 1 gün şu iki club’dan birine gittik : Piec Art Acoustic Jazz Club ve Harris Piano Jazz Club. İkisi de güzel ama birini seç diyorsanız dekorasyonu ve çalan grubu çok sevdiğimden Harris Piano Jazz Club diyebilirim (Beğenme sesim olan grubu, Harris’te şuradan izleyebilirsiniz). Dingin, keyifli bir gece geçirmek için gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz.
harris-piano-jazz-bar-119687.jpg
Jazz müziğin güzel icra edildiği yerlerden : Harris Piano Jazz Bar

Krakow şehrinde gezilecek nereler var derseniz tam şuradan bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir