Krakow Gezilecek Yerler : Nereler Görülmeli?

Krakow Gezilecek Yerler : Nereler Görülmeli?

Krakow’da yaşamı anlattığım bir önceki yazımdan şehre olan aşkımı anlayabilirsiniz. Bu şehir tarihiyle, insanlarıyla, yapılarıyla herşeyiyle etkiliyor insanı. Anlatamadığım bir atmosferi var, gidilip görülesi, solunası bir hava. Turist olarak gidiyorum, 1 haftam var derseniz Krakow gezilecek yerler konusunda tam isabet! Aşağıda hazırladığım listeye bir göz atın ama öncesinde Polonya’nın tarihini okursanız insanlık tarihindeki rolünü ve Krakow’da hissedilebilen duyguların kaynağını anlayabilirsiniz.

Bedava Tur Baldan Tatlı : Free Walking Tour

Free walking tour, katılımcıların kayıt olması gerekmeden şehrin belli bir yerinde toplanıp gönüllü bir rehber eşliğinde, belli bir güzergahta ve önceden belirlenen alanın tanımlanmasına yönelik yürüyerek gerçekleştirilen turların ismi. Kısaca turist dediğin yürüyerek gezer, bir de şu yerleri anlatacak biri olsa diye iç geçiriyorsanız şuradan toplanma yerini ve güzergahı kontrol edebilirsiniz. Turu istediğiniz zaman bırakabilirsiniz, sonunda bahşiş toplanıyor fakat zorunlu değil. Krakow’daki bir çok yer yahudi bölgesi ve eski şehir turlarıyla gezilebiliyor.

Şehrin Çekirdeği : Stare Miasto

Meyvenin çekirdeği meyve için ne ifade ediyorsa, Krakow için de Stare Miasto odur. Şehre enerji veren, herşeyin başlangıcıdır. Diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi, Krakow da bir “eski şehir” (old town) etrafında büyümüş gelişmiş bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa’nın en eski şehirlerinden Stare Miasto’da turlarken gördüğünüz yerler aslında şunlar;
Rynek Glowny (Meydan), Avrupa’nın en eski meydanları arasında sayılıyor. Ortasında hediyelik eşya alabileceğiniz heybetli bir çarşı bulunuyor : Cloth Hall nam-ı diyar Sukiennice. UNESCO’nun dünya miraslarından biri olan bu çarşı, gece ışıklandırmasından tutun, içindeki dekorasyonuna kadar herşeyiyle görülmeye değer. Bizdeki “Kapalı çarşı”’dan sonra burun kıvrılması muhtemel olsa da görülmeli.
St. Mary’s Basilica, meydanın çevresinde gözünüze ilişen, içi dışından heybetli,  mimarı olan kardeşlerden birinin Habil ile Kabil misali elini kana bulamasına neden olduğu söylenen bir bazilika (Bir kule diğerinden çok daha güzel gerçekten, öldürenin hasetini anlayabiliyor insan). Bu bazilika’yla ilgili hikaye bol! “Prag’ın Astronomik Saat’i varsa bizim de borazancımız var” diyerek saat başı üflenen borazan ve yarım bırakılan melodisi de çalınıyor kulağa. Yarım bırakılmasının ardında yatan neden de, zamanında borazan ile şehrin güvenli olduğu haber verilirken, günlerden bir gün borazancının borazanını üflerken bir Tatar okunun ona isabet etmesi ve melodisini yarım bırakması olarak gösteriliyor. Nedeni kesin nedir bilinmez ama efsaneleriyle güzel şehirdir krallar şehri Krakow.
krakow_meydan.jpg
Güzelim gökyüzü, havasına rağmen iç ısıtan Krakow

Arş’a Yolculuğun Denemesi : Wieliczka Tuz Madeni

Wieliczka Tuz madeni, Dünya’nın en eski tuz madenleri arasında sayılır. Tarihine wikipedia üzerinden bakarken şöyle bir bilgi ilgimi çekti : “Bazı Lehistan Krallarının evlilikleri burada gerçekleşmiştir.”. Bu yazılan bile heybetini anlatmaya yetiyordur diye düşünüyorum. Rehber eşliğinde gezebiliyorsunuz, giriş şuan için 84 PLN, güncel fiyatları şuradan takip edebilirsiniz (Ücreti sonuna kadar hak ediyor). Ayrıca gerçek bir madenci gibi hissetmenizi sağlayacak, tulum giyip tuz çıkartabileceğiniz ayrı tur programları da mevcut, siteyi incelemekte fayda var.
tuz_madeni
Çekirdeğe yaklaştığımızın resmi : Tuz Madenleri

Krakow gezilecek yerler : Burası yerin bir sürü kat aşağısı ve hala şaşaa, vallahi pes
Krakow gezilecek yerler : Burası yerin bir sürü kat aşağısı ve hala şaşaa, vallahi pes

Krakow Gezilecek Yerler : Güzelim Wavel Kalesi & Anti-feminist Alev Saçan Ejderha

Wavel Kalesi, Vistula nehrinin kıyısına kurulmuş, Polonya’nın baş şehrinin Krakow olduğu dönemlerin gözdesi, şimdinin emeklisi sade ve güzel olarak karşımıza çıkıyor. Kalenin manzarası da kendisi de görülmeye layık. Bunun yanında Krakow olur da efsane olmaz mı diyorum ve durup durup içi yanıp ateşler saçan ejderha figürünün hikayesini anlatıyorum. Vakt-i evvel kalenin altında bulunan mağarada (mağara ziyaret edilebilir, şuradan bakabilirsiniz) bir ejderha yaşarmış her yeri yakıp yıkıyormuş. Bu yıkıma bir dur demek isteyen cin fikirli kralımız (yazar burada dalga geçiyor) “Biz sana kızlarımızı kurban edelim, sen de uslu dur” şeklinde bir anlaşma önermiş. Krakow’da yaşayan halk da bu anlaşmaya uyunca kızlar birer birer kurban edilmeye başlanmış ve en son kralın kızına sıra gelmiş. “Kral kızı da kurban edilir miymiş üstüme iyilik sağlık” diyen kralımız yan çizmiş ve ejderhayı öldürene kızını vereceğini haber salmış (prenses kimki bir ejderhaya bir şövalyeye). Dratewka adlı cengaverimiz ejderhayı öldürebilmek için bir koyun postunun içine kükürt doldurup ejderhanın yemesini sağlamış. Tüm kızları midesine indiren ejderhamız bunu da yiyip üstüne su içmeye başlayınca durmak bilmemiş ve çatlayarak ölmüş (Dratewka’nın prenses ile bir ömür boyu mutlu yaşadığını söylememe gerek yok heralde). Bir efsanenin daha sonuna geldik, gezmeye devam!
krakow_kaleici.jpg
Kalenin içinde ejderhadan kurtulan prenses 🙂

İnsanlıkla Yüzleşme Yerleri : Auschwitz

Auschwitz-Birkenau, kapısında yazan “Arbeit macht frei” (çalışmak insanı özgürleştirir) lafıyla dahi sizi çarpan, insanlık tarihinin yüz karası şeylerin yaşandığı, dünyanın en büyük toplama kampı. Ne denir nasıl anlatılır bilemiyorum ama Krakow gezilecek yerler listemizde belki de en çok görülmesi gereken yer burası. 1milyondan fazla insanın hayvanlar gibi taşınıp yerleştirildiği ve neredeyse tümünün ölümüne sebep olan bu kamp, beyin yıkamanın insanı nerelere sürükleyebileceğini ve fırsatı olduğunda insanoğlunun neler yapabileceğini en açık haliyle anlatıyor. Krakow şehrinin hüznü bu kamptan geliyor işte. UNESCO’nun İnsanlığın kültür mirası listesinde yer alan bu kampa yapacağınız gezinizi şuradan planlayabilirsiniz.
auschwitz.jpg
Auschwitz turlarına bu küçük otobüslerle gidebiliyorsunuz

One thought on “Krakow Gezilecek Yerler : Nereler Görülmeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir