İngiltere Vizesi Alımı ve Ucuz Uçak Bileti

İngiltere Vizesi Alımı ve Ucuz Uçak Bileti

İngiltere vizesi başvurusuna gelmeden önce, herşey skyscanner.com ile başlıyor aslında. Londra’ya gitmeyi kafaya koyduğumda, skyscanner üstünden, istediğim tarihlere birer alarm ekledim. Alarm ne ola ki derseniz düpedüz sabah kalkmak için kurduğunuz alarm! İstediğiniz tarihte istediğiniz aramayı yaptıktan sonra “Fiyat Alarmı Oluştur” a tıklayıp mailinizi girmeniz yeterli, belli aralıklarla biletinizdeki değişiklikleri gösteren mailler alıyorsunuz. Bu bir nimet, kullanın, kullandırın derim. Bu alarmın da düzenli şekilde dürtmesinden sonra kendimce en uygun fiyata biletimi aldım ve artık bir sonraki adım olan vize işlemlerine başladım.
Öncelikle hepimizin bildiği gibi sterlin kullanmasından ötürü pahalı bir ülkedir İngiltere. Ülkede sefil olmayacak kadar paranızın olması gerekiyor ve vize verirken de en çok ona dikkat ettiklerini düşünüyorum, dolayısıyla paranız varsa korkmayın, başınız dik başvurun vizeye! İngiltere vizesi için gerekli belgeleri birçok site üstünden araştırdım ve çoğunda doğru bilgileri bulabilirsiniz ama bir de ben toparlayayım, tam olsun ( Aşağıdaki listede Turistik Vize – Çalışan olarak hangi belgelerle gittiğimi görebilirsiniz, Vize aldıktan sonra da sizi Londra Alışverişi yazıma bekliyorum!).

İngiltere Vizesi Alımı için Gerekli Belgeler (Artık Online Olarak Yükleniyorlar)

 • Biletinizin çıktısı
 • Davet mektubu => Orada yaşayan ve vatandaşı olan birinden alınabilir
 • Davet mektubuyla birlikte, mektubu hazırlayanın üstüne gözükecek elektrik / su faturası gibi vergi verdiğini, orada yaşadığını belirten belge
 • Kalacağınız yerle ilgili bilgiler => Hostel ise bilette olduğu gibi onun çıktısı
 • SSK işe giriş belgesi => e-devlet üzerinden alınabilir
 • Son 4 aylık maaş bordrosu => şirketinizdeki ik departmanından
 • Ticaret ve Sanayi Odası Sicil Gazetesi => şirketinizdeki ik departmanından
 • Şirketten o tarihler arasında izinli olduğunuzu belirten ingilizce belge
  • Faaliyet Belgesi (son 3 aylık) => şirketinizdeki ik departmanından
  • 2 vesikalık fotoğraf => Bu artık checklistte çıkmıyor, dolayısıyla temin etmenize gerek yok

Banka, tapu, ruhsat;

 • Banka hesap dökümü (3 aylık) => İşte bu önemli, orada geçireceğiniz zamanda günlük harcamanızın ne kadar olacağını düşünmeniz gerekli. Kendi yaptığım hesap şu şekildeydi : Kuzenimde kalacağım için hostel ücretim yok + günlük 3 öğün olarak düşünüp 10’ar pound desem 30 pound x 7 (1 hafta kaldım) + Londra içindeki ulaşım yuvarlak hesap 50 pound + alışveriş 100 pound = 360 pound yaklaşık olarak 1500 tl (Allahım ne kadar da güzel zamanlarmış, güncellemeye elim gitmedi 🙁 artık 360 x 7 tabi ki). Hesabımda o dönemde bundan fazlasını biriktirdiğim için içim daha rahattı. Önemli bir hatırlatma, “Başvurudan bir kaç hafta önceden para geçirtirim hesaba, idare ederiz” diye içinden geçiren arkadaşlar, başvuru paranız yanmasın, Türkiye içindeki yerlere gidin bence. Biz ciniz, İngilizler daha cin, adamlar o sebeple 3 aylık gelirinize giderinize bakıyorlar. Öncesinde yaparım diyorsanız, o kadar uzun vaadeli planı Cersei bile yapmaz ama yine siz bilirsiniz. Son olarak bunu kendi bankama gidip “vize başvurusu için 3 aylık hesap dökümü almak istiyorum” diyip aldım, dolayısıyla öncesinde bir hazırlık yapmadan, bankadan halledilebilir.
 • Üstünüze varsa tapu veya aracınız varsa ruhsat fotokopisi
Vize formu için;
Başvuru için önce bir acentadan yardım almayı düşündüm fakat sonrasında formu doldurabileceğime inandım, cevaplamaya koyuldum (Site => Vize Başvuru tık). Sorular zor değil, anlaşılabiliyor fakat uzun sürüyor, dikkatle okumak ve sabırlı olmak gerekli. Eski pasaportunuz var ise onunla ilgili birçok bilgi isteniyor, yanınızda bulundurmanızda fayda var. Gideceğiniz yer benim gibi tanıdığınızın yanı ise onlar hakkında da sorular var (adres, pasaport no gibi), onları da daha önce temin ederseniz kolaylık olur.
Eskiden belgeleri topladıktan sonra onlarla birlikte başvurunuzu yapıyordunuz ve bitiyordu ama yok, artık o iş öyle değil.
Şöyle bir ToDo çıkarttım kendime;
– 6 aylık vize ücreti an itibariyle 122 dolar.- Belgeler artık pdf formatında online yükleniyor. “ben yapamam, yükleyemem” diyorsanız tabi ki yüklemeleri ücretli bir servis. yükleme büyük bir iş değil, gözünüz korkmasın (belgeleri belli kategorilere göre yüklüyorsunuz, bence bazı belgeler kategorilere uymuyor, görevliye kategorisini yanlış seçtiysem diye sorduğumda zaten kolaylık olsun diye yapılan bir uygulama, sorun olmaz dedi).

– “Belgelerimi toplayayım, sonra başvuruyu yapayım” demeyin. şöyle söyleyeyim, önümüzdeki 1 ay boyunca yalnızca vize ücreti ödeyerek randevu alabileceğiniz zaman aralığı yok. O yüzden tarihi netleştirdiğinizde siz randevuyu alın, sonrasında belgeleri toplayıp randevu gününe kadar yükleyebiliyorsunuz.

– “Çalışıyorum ve saat en azından 9 öncesi almam gerekli” diyorsanız, 560 lira. bu kadar paragözlük biraz fazla değil mi? Bildiğiniz bir sepetiniz var ve istediğiniz ek yardımları / öncelikleri o sepete atıyorsunuz. Sadece eğlencesine cidden yardım etseler sepetiniz ne kadarlık olur bir bakın isterseniz <3

– TL ile yapılan işlemleri online almıyorlar, vize merkezinde ödüyorsunuz. Pound ile bir servis almak isterseniz (Allah korusun yarabbim) internet üzerinden ödüyorsunuz.

– Ek ücretleri ödemek için uzun bir kuyruk olabiliyor, erken gidin.

Giderken götüreceğiniz belgeler;

– İnternete belgelerin hepsini yüklediğiniz ve “submit” ettiğinizi gösteren çıktı (submit edene kadar sürekli yükleyebiliyorsunuz, o yüzden kasmayın), checklist, başvuru formu, vize parasını yatırdığınızı gösteren belge.

– “Pasaportumu benim yerime başkası alabilir.” dediğinizde bir kağıt veriyorlar, onu istemeyi unutmayın.

Herşey bittikten sonra Mecidiyeköy’deki Profilo AVM’den randevumu aldım ve saatimden 15 dakika erken oradaydım.

 İngiltere Vizesi Randevusu

Belgeleri alıp vize tarihimde Profilo’ya doğru yola koyuldum. Dakikası dakikasına içeri aldılar, telefon veya başka elektronik alet içeriye almıyorlar, kapıda bırakıyorsunuz. Bu bilgiden sonra yalnız girmek zorundasınız dememe gerek yoktur herhalde. Bankada olduğu gibi pano takibi derken sıra geliyor ve vizedeki güler yüzlü (nasıl yalan) görevliyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Sorular sorar diye boşuna beklemeyin, siz de soru sorup cevap beklemeyin, artık buraya kadar gelmişsiniz, biraz kısmete bırakmanın tam zamanı. Belgeleri alıyor sizi başka bir yere yönlendiriyor. Küçük bir odada fotoğrafınız çekiliyor, parmak izi ve bitti.
Belge teslimleri sırasında, pasaportunuzu alırken getirmeniz gereken bir belge veriyorlar, bu belge önemli. Onu ve kimliğinizin fotokopisini getirmeniz gerekiyor.

Pasaport Alım Süreci

Tekrar ne zaman gideceğiniz, maillerin şu sırasıyla belli oluyor;
 • TLSContact tarafından ilk gelen mail “Application Received by UK Visas & Immigration”. Bu mail dökümanlarınızın konsolosluğa ulaştığını bildiriyor.
 • İkinci mail “Application Assessed by UK Visas & Immigration”. Bununla birlikte artık kararın verildiğini ve önümüzdeki günlerde başvurulan yere (veya adresinize gitmesi için talepte bulunduysanız o şekilde) ulaştırılacağı söyleniyor.
 • Sonuncu mail ise “Application Ready for Collection / Courier Return”. Bu mail artık vizenizin başvuru merkezine geldiğini ve gidip alabileceğinizi söylüyor.
Bu mailler sonucunda başvurduğunuz yere kimliğiniz ve başvuru sonucunda verilen belgeyle birlikte gidip pasaportunuzu almanız gerekiyor. Mutlu son, artık gideceğiniz tarihi beklemek kalıyor geriye 🙂 . İngiltere vizesi alımı ne kadar zor gelse de başlarda inanın edineceğiniz tecrübeler bu zorluğa değer.
İngiltere gezilecek yerlerle ilgili yazılarım için: İngiltere’de alışveriş & İngiltere’de gezilecek yerler
İngiltere vizesi
İngiltere Vizesi ile birlikte bekle bizi Londra!

17 thoughts on “İngiltere Vizesi Alımı ve Ucuz Uçak Bileti

 1. Merhabalar. Çok açıklayıcı bir yazı olmuş, elinize sağlık. Ben de başvurumu kendim yapmak istiyorum ama aracı firmanın söylediği bir şey aklımı karıştırdı. Evraklarımın yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevirilmesi gerektiğini söylediler.(Dilekçeler dışında). Siz bunu yaptınız mı?

  1. Selamlar, çok teşekkürler yorumunuz için 🙂 Saydığım belgelerde ingilizce olmayanlar, şirketin faaliyet sicil belgesi, vergi levhası gibi belgeler. Onlar dışındakileri zaten ingilizce hazırlamak sıkıntılı değil diye düşünüyorum. Bankadan aldığınız belgeyi onlar zaten başvurduğunuz yere göre düzenleyebiliyor.

 2. İyi akşamlar, Cuma öğlen vize başvurumun sonuçlandırıldığına dair mail aldım ve bu bilgiden sonra pasaportumu ne zaman alabileceğimi bilemiyorum. Sizde bu süreç nasıl işledi, yani sonuçlandığı mailinden sonra ne zaman pasaportunuzu alabildiniz ?

  1. Selamlar, vize başvurusu sonuçlandığına dair mail geldiğinde pasaportumu almak için, pasaport başvurusunda verdikleri belge ve kimlik fotokopim ile birlikte Profilo İş Merkezi’ne gittim diye hatırlıyorum, kardeşim de başvuru sonucu bekliyor, süreçle ilgili cevabı update ederim 🙂

   1. Cevabın için teşekkür ederim, tls’in websitesinde sonuçlandırıldı aşamasından sonra 2 aşama daha var aslında “passback_from_consulate ve
    passport_returned ” aşamaları ama sen o sonuçlandırıldı mailinden sonra gittin sanırım doğru mu anladım?

    1. Bana “pasaportunuz geldi, alabilirsiniz” benzeri bir mesaj gelmişti ve benden ondan sonra gidip dediğim şekilde almıştım. Birden fazla mail veya sms geldiğini hatırlamıyorum ama dediğiniz gibi aşamalardan sonuncuya erişilmediyse beklemeniz gerekiyor, net hatırlayamadım kusura bakmayın, süreç tamamlandığında söylerseniz ona göre yazıma daha faydalı bir bilgi daha eklemiş olurum 🙂

 3. Merhabalar,
  Oncelikle bu kadar detayli yazdiginiz icin cok cok tesekkurler. Bircok insan sayenizde bu zorlu sureci gozunde buyutmeyecek ve kolayca vizesini alabilecektir. Benim sorum suydu: Esim İngiltere’de bir event’e gidecek. Gidis tarihi 19 eylul, ancak henuz vize basvurusu yapmadik. Bizim cocuklardan birisi cok kucuk oldugundan ailece gitmemiz gerekiyor gibi gorunuyor. Bayram tatili araya girdiğinden vizeyi 9 eylül cuma günü en geç almamız gerekiyor. Gerekli belgeleri hazır etsek ve en geç 29 ağustos pazartesi belgeler hazır olacak şekilde randevu alsak sizce tam 9-10 iş günü içerisinde vize gelir mi? Eğer riskli ise uçak bileti ve otel/airbnb ev kiralama masrafları yanabilir. Hiç risk almasak mı, bayram öncesi çok yoğun olabilir, kişisel fikriniz nedir acaba diye sormak istedim. Peşinen teşekkürler..

  1. Selamlar, yorumlarınız için çok teşekkürler 🙂 Normal şartlarda 10 iş günü içerisinde vize durumu belli oluyor fakat risk her zaman mevcut maalesef ve bayram döneminde konsolosluğun da tatilde olduğunu unutmamak gerek. Gidiş tarihiniz 19’u, aslında 29 Ağustos’ta başvurduğunuzu kabul edip iş günü olarak baktığımızda 9 iş günü kalıyor ve bu riskli. Eğer uçak biletlerinizi daha almadıysanız maliyetin çok fazla olduğunu ve event’e yetişmek için yaptığınız bir gezi ise aldığınızın büyük bir risk olduğunu düşünüyorum, sizin yerinizde olsam ben bu riski almayıp daha ucuz uçak biletleriyle daha risksiz bir tarihte gitmeyi yeğlerdim 🙂 Karar tabiki sizin.

 4. Cevabınız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim tekrar. Belirttiğiniz gibi risk almaya değmez. İngiliz konsolosluğu uçak bileti aldim, ev kiraladim masraf ettim diye gözümüzün yaşına bakmaz 🙂 Belgelerimiz iyi bile olsa bayram öncesi yoğunluktan yetişmezse yazık olur masrafa. En iyisi yazdiginiz gibi geniş bir zamanda vizeyi alacak şekilde önce skyscanner alarm kullanarak uygun ucak biletini denk getirmek 🙂
  Selamlar

 5. Merhaba Vize başvurusu aşamasındayım ama aklıma takılan sorular var cevaplarsanız sevinirim
  http://fs5.directupload.net/images/160827/2vdwoekd.jpg
  linkteki resimde Adımı yazdığım yere soyadımı tekrar yazmam mı gerekiyor. Yaptığım doğru mu?
  Evlilikten dolayı soyadım değiştiyse onu da 3. bölümde Yes diyerek belirtmem mi lazım?
  Alttaki resimde eşimle seyahat ediyorsam bildirmem zorunlu mu?
  http://fs5.directupload.net/images/160827/4eblk5go.jpg

  1. Selamlar,
   Yorumunuz için teşekkürler 🙂 Hangi site üzerinden başvuru yapıyorsunuz? Benim başvurum business değildi fakat bu kadar farklı bir form olur mu ona emin olamadım. “Given Name” yalnızca isim, “Surname” yalnızca soyad olarak gösterilmeli. Eğer artık evlenmeden önceki soyadınızı kullanmıyorsanız 3. soruya “Yes” demeniz gerekir. Tamamladıktan sonra hepsini onaylamanız için dolu bir form çıkartacağını düşünüyorum, oradan da kontrol edebilirsiniz. Bunlar tamamen yorum, o yüzden bir kaynaktan daha emin olmanızı öneririm.

 6. Merhaba, detaylı anlattıgınız ıcın cok tesekkurler. Size bir sorum olacak. Ben Stajyer Avukatım dolayısıyle maasımı gosterebılecek maas bordrom yok ancak SSK ‘dan yardım maası alıyorum. İngiltere donusu stajımı yaptıgım ofiste calısmaya baslayacagıma dair bir yazı almayı dusunuyorum. Ev, araba, banka hesabım, ssk maasım, gidis-donus bıletım ve kalacagım yer harıcınde baska eklemem gereken belge varsa soylersenız cok sevınırım. Buarada İngiltere vizesi alacak olmamın sebebi 5 aylık bir dil kursuna gidecek olmam. Sımdıden cok tesekkur ederim

  1. Selam! Teşekkür ederim hem okuduğunuz hem de yorum yaptığınız için 🙂 eğitim için gittiğiniZden sizi karşılayacak okuldan kabul kağıdı alabiliyor musunuz? Böyle bir kağıdın da yararı olurdu diye düşünüyorum. Onun dışında evet şirketten dediğiniz gibi döneceğinize dair belge hem OHAL sebebiyle havaalanında sizden sorulabilir hem de vize belgeleri arasına koymanız avantaj sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir