Güzelim deniziyle : Bodrum Gezilecek Yerler

Güzelim deniziyle : Bodrum Gezilecek Yerler

Bu yaz ben nerdeydim a dostlar? Kayseri, Malatya, Gaziyantap?? Bir kişi de dememiş ki bu kız yaz tatiliyle ilgili niye bir yazı girmemiş. Bu yaz 2 kez Bodrum’a gittim de bir yazı yazmamışım, şaşırdım kaldım. Bodrum’da ne yapılır (İstanbul’dan çok uzaklaşamıyorum diyenler için denizi Bodrum’u aratmayan Saros Körfezi yazımı şuraya bırakıyorum)? Bodrum gezilecek yerler, gidilecek plajlar, yenecek yemekler, birden fazla öneri ile hepsi yazımda!

Bodrum Kalınacak Yerler

Yalıkavak: Yalıkavak diyince akla gelen ilk yer marina olur genelde. Haksız bir çağrışım da değil hani, tertemiz güzel bir marinası var. Ulaşımı da kolay, Yalıkavak merkezden ben yürüyeyim 5 dakika, siz bakına bakına 10 dakika o kadar da yakın! Bu arada Yalıkavak Gündoğan kadar sessiz, Merkez kadar da kalabalık değil, yani ideal diyebiliriz 🙂 Kaldığım yer tertemizdi, kendine özel plajı vardı, fiyatı uygundu ve konumu çok güzeldi, Yalıkavak’da başka yer aramam diyebilirim: Golden Age Houses .

Bodrum Merkez: Hem kalabalığından hem de plajlara uzaklığından kalmak için çok doğru bir tercih olmayabilir (Benim için en önemli etken kalabalığı tabi ki). Gece hayatı arıyorum, kolay ulaşım arıyorum, her yan insan olsun diyorsanız merkezi tercih edebilirsiniz (yani kısaca etmeyin).

Bodrum Gezilecek Yerler / Plajlar

Bodrum gezilecek yerler diyince benim bile büyük harflerle “Gece Hayatı” yazasım geldi ama bu yazıdan onu bekliyorsanız burada yollarımız ayrılsın 😞 Gece hayatı adına yaptığımız tek etkinlik, Veli Bar’da Anadolu Rock sevdalısı iki ‘amcayı’ dinleyerek sabah diyebileceğimiz bir saatte ayrılmak. Bu arada amca falan dedim de hepimizi cebinden çıkartırlar, ayrıca çok da eğlenceliler ama tabi ne beklediğinize göre değişir. Ben yine de şöyle bir göz ucuyla bakın diye linki ekliyorum (Can ve Ceyhun Kardeşler – Veli Bar).

Bodrum Gezilecek Yerler: Veli Bar

Geceleyin Bodrum merkez, Yalıkavak marina ve Gündoğan sahilinde turlama bedava! Bu kız da ot demeyin, iki tatilimde de gece aksiyonlarım böyleydi 😄

Bodrum Gezilecek Yerler : Plajlar

Geçelim plajlara. Öncelikle Yalıkavak’da benim söylediğim otelde kalıyorsanız hiç sorun yok, onun kendine ait ücretsiz plajı da mevcut ve deniz gayet güzel (Başka otel bakacaksanız da ücretsiz plajı var mı diye araştırın derim). Gündoğan’da kalacaksanız ücretsiz belediye plajından faydalanabilirsiniz veya 50 TL harcama koşuluyla kafelerin imkanlarından yararlanabilirsiniz (50 TL gerçekten hiçbir şey, öğlen yemek yeseniz, kahve içseniz zaten ediyor). Gündoğan’ın denizi çok güzel ve plajları ucuz, başka bir yere gitmeye dahi gerek yok bence. Yine de bu ikisinde de kalmadınız veya kaldık da başka yerlere de gidelim dediniz, buyrun denediğim yerlere;
Magi Beach, Yalıkavak’da kalanlar için hem ucuz hem de çok kalabalık olmayan bir plaj. Kum yok denecek kadar az (çocuklar için gibi düşünün), iskeleden veya taştan giriyorsunuz. Denizi gayet başarılı, servisi hızlı ve yemekleri lezzetli. Bambam çok müzik yok, yerler %80 gölgede, benim için idealdi (Giriş ücreti 2018 – 40 TL).

Bodrum Plajları: Magi Beach

Bu kadar yazıdan “Sosyetik bir yere gitmez bu kız” ı çıkartıp yazımı bıraktıysanız vallahi şaşırtacağım çünkü bir sonraki yerim: Xuma Beach. Giriş ücretine hiçbir şey dahil değil, öyle verip parayı giriyorsunuz boş boş ama içerde hem hizmeti hem kumsalı hem de denizi görülmeye değer. Yemeklerinin fiyatları da tatları da ortalamanın üstünde. Yeniden gideceğimi sanmıyorum ama en az bir kez gidilir (Giriş ücreti 2018 – 100 TL).

En Sevdiğim Bölüm: Bodrum Yemek Yenecek Yerler

Bir Bodrum gezilecek yerler yazımı daha “şunu da yeseydim keşke” demeden bitiriyorum sevgili dostlar. Kahvaltısından öğlen yemeğine, akşam yemeğinden kahvaltısına ne yedik belli değil.
Sabah kahvaltısı için tercihimiz hem fiyatı uygun hem de kahvaltısı efsane olduğu için Yalıkavak Marina Cookshop oldu. Hiç üşenmedik, üşenmediğimiz için de çok mutluyuz (İki kişilik Kahvaltı Ücreti 2018 – 58 TL Sınırsız çay ile <3).

Bodrum Gezilecek Yerler : Yalıkavak Marina

Öğlen yemeği ksmını biraz kısa keseceğim çünkü plajlarda yedik. Kişi başı içeceği & pizza  hamburger ortalama 50 TL ödedik. Plaj plaj hatırlayamıyorum maalesef 😞

Gelelim akşam yemeklerine! Size lokasyon bazlı neyi tercih etmelisiniz söyleyeceğim. İlki Bodrum Merkez – Sünger . Buranın pizzaları meşhur diye biz gidip makarna yedik, çünkü neden yemeyelim 😄 Sonrasında da pizzasını tattık. Merkezden baya yürüyorsunuz, pes etmeyin, yürüyün, porsiyonları büyük, yemeklerinin lezzeti güzel. Bence abartıldığı kadar iyi bir pizza değil ama tatmin eder (Pizzaların orta boyları 20 TL ile 30 TL arasında değişiyor). 
Yalıkavak’da iseniz, köfte ve döner sizleri bekliyor. Döner için görmemeniz imkansız Paşa Döner, köfte için de Kavaklı Köfteci denemeniz gereken yerler. Benim gibi üç öğün döner yiyen birisi iseniz atıştırmalık bile alabilirsiniz (100 kilo döndüler).

Bodrum Pizzası : Sünger

Gündoğan’da nerde kuralım soframızı derseniz Terzi Mustafa’nın Yeri biçilmiş kaftan. Rahatsız etmeyen kalabalığı, lezzetli balıkları var. Gözünüz de doyar cebiniz de çok boşalmaz. Gündoğan sahilinde gezmek çok keyifliydi, bu restoran da “hadi şöyle zaman yavaş aksın” dediğiniz bir ortama sahip. Keyifli sohbetler olsun!

Gündoğan Sahili

Evet bu kız Göltürkbükü’ne de gitti canlarım, orada da tercihimiz Atılay Balık oldu. Ödediğimiz hesapla ilgili bir şey yazmayacağım, bence hesabı düşünmeden gitmekte fayda var. Hem ortam çok güzeldi hem de mezeler çok çok taze idi. Bir gecenizi buraya ayırıp tadına varın derim, diğer geceler için alternatiflerimi zaten okudunuz 🙂

Tatlı yiyelim, Tatlı konuşalım

Tabi sonunda da dondurma! Piştiğimiz dönemler oldu yalan yok ama Bitez Dondurma hep imdadımıza yetişti! Önünden hiç boş geçmedik 🙂 Sadece şunu söyleyeyim ki siz dikkat edin, eğer Yalıkavak’da yemek isterseniz Marina’da diğer yerlerden daha pahalıya alıyorsunuz. Her yerde aynı olmasını beklediğiniz fiyatın Marina’da yüksek tutulması bana garip geldi ama yapacak bir şey yok.

Bodrum deniziyle güneşiyle yemesiyle içmesiyle çok keyifli bir yerdi. Umarım her sene vaktim ve sağlığım olur da keyifli tatillerimin adresi olmaya devam eder. Teşekkürler canlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir