Gezmekle Bitmeyen Şehir : Berlin Gezilecek Yerler ve Yeme İçme

Gezmekle Bitmeyen Şehir : Berlin Gezilecek Yerler ve Yeme İçme

Gezmekle bitmeyen şehir olan Berlin ve Berlin gezilecek yerler listem ile karşınızdayım! Hiç tek başıma seyahat etme fırsatı bulamamıştım yıllarca. Erasmus’dayken üniversitedeki en yakın arkadaşımla birlikteydim (Erasmus’da kaldığımız güzel şehir ve yaşamı için tıktık), sonraki tatillerimde de hep biri oldu yanımda ama bu sefer, iş yerimin de yardımıyla hayatımda ilk defa kendi başıma, tanımadığım, daha önceden görmediğim bir şehre gittim. Şehri benim gözümden anlatmadan önce, hasta olduğunda bile arayabilecek kimsenin olmadığı bir şehirde kendinle baş başa kalma deneyimini yaşamanın, herkesin tatması gereken bir duygu olduğunu söylemek isterim. İş yaşamında veya özel yaşamda kendime ne kadar acımasız davranabildiğimi konuştum kendimle, öpüştük barıştık, aslında iyi biri ama biraz fazla düşünüyor herşeyi 😀

Gezmekle Bitmeyen Şehir Berlin de Ulaşım ve Konaklama

Neyse efendim, Almanya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Berlin’e olan gezime başlamadan önce, Mitte bölgesinde kaldığımı ve çok doğru bir karar verdiğimi söylemeliyim. Gerçekten çok geniş bir ulaşım ağı olan Berlin’de, neredeyse her güzel şey Mitte bölgesine birkaç adım uzaklıkta! Konaklama için tercih edebileceğiniz iki yer önerebilirim : İlki benim kaldığım Hotel 38 , diğeri ise burası olmasa kalacağım (Brüksel’de de deneyimlediğim) ve konum olarak otelimle karşılıklı olan Meininger Hotel.

Berlin’de ulaşım

Ulaşımı nasıl sağladı bu insan evladı derseniz, öncelikle TXL havaalanını kullandım. Berlin, AB ve onu çevreleyen C olarak 2 bölge desem kimse bana ne diyorsun demez heralde. AB dediğimiz yer TXL havaalanı da dahil görmek isteyebileceğiniz her yeri içeren bölge, C ise SXF havaalanını ve Berlin’inin dış kesimlerini içeriyor, TXL ulaşımı çok daha kolay yerde.

Gelmeden Berlin Welcome Card mı alsam yoksa günlük biletlerle mi idare etsem çok araştırdım. Şöyle kabataslak bir hesap yaptım;

Günlük bilet : 7 Euro (Tek kullanımlık bilet 2.80 Euro)

Berlin Welcome Card : 3 gün için 44 Euro (Museum Island müzelerine giriş dahil, TXL havaalanı için ulaşım da içinde)

Benim için müze olarak yalnızca DDR müzesi önemli idi, diğerleri bu kadar kısa zamanda gezemeyeceğim kadar büyük yerlerdi. Dolayısıyla 3 gün için günlük bilet çok daha mantıklı gözüktü. Bilet alımını bizde de bulunana benzer makinalardan yapabiliyorsunuz, neredeyse her yerde var. Bizden farklı olarak, aldığınız bileti “validate machine” üzerinden valide etmeniz gerekiyor. Ne diyorsun derseniz, aldığınız biletin hangi tarihte nereden olduğunun bilinmesi için, bileti aldığınız yerin yan tarafında küçük sarı bir makine oluyor, ona biletinizi sokun ve bırakın işini yapsın.

Berlin Gezilecek Yerler listeme katkıda bulunan uygulamalar;

  • Her zamanki gezimde olduğu gibi, bu gezimde de Sygic Travel uygulamasını kullandım, beni yarı yolda bırakmadı.
  • Berlin’e özel olarak, Berlin Subway uygulaması çok işime yaradı. Gerçekten karışık bir metro ağı var ve uygulama size route planlayabiliyor.
  • Tabiki, yolculukların vazgeçilmezlerinden biri olan Google Maps de gezim boyunca hem otobüs hem metro kullanımlarında yanımdaydı, sağolsun varolsun.

İlk Gün : Müzeler Adası

Her gezmeye aç insanın yapacağı şekilde, önceliğim az zamanda çok fayda sağlayabilmekti. Bunun için, gezmekle bitmeyen şehir Berlin de, müzelerin bir arada bulunduğu “Museum Island” biçilmiş kaftan diyebiliriz. İçerisinde 5 tane müzeyi barındıran bu büyüleyici yerin etrafında dolanmak bile yetiyor insana. Tabi benden daha fazla zamanınız varsa, ziyaret etmek için planınıza yardımcı olabilecek şu siteyi inceleyebilirsiniz. Bir sonraki ziyaretimi yalnızca bu adaya yapabilirim! Müzeleri dolaştıktan, yorgun düştükten sonra, gezdiğim yerlerde daha önce görmediğim, “Almanlar soğuk insanlar” tezini güzelim Berlin’e gömebilecek tatlılıkta bir yer var müzeler adasının tam karşısında. Otelim buraya yakın olduğundan, gündüzün koşturmasını attığım, mutluluktan sarhoş olarak odama dönmemi sağlayan dans eden teyzelere amcalara benden selam olsun!

Berlin gezilecek yerler, berlin
Müzeler Adası karşısı, dans yuvası Berlin

 

Berlin’de sıradan bir gün : Bana Her Yer Alexanderplatz

Berlin’e giderken, iş yerinden bir arkadaşım, her yolun Berlin’in Alexanderplatz adındaki ünlü meydanına çıktığını söylemişti. Haritadan baktığımda, birçok yere yakın olmaması dolayısıyla öyle olmayacağını düşünmüştüm fakat yanıldığımı geç olmadan fark ettim. Nereye gidersem gideyim, bir şekilde Alexanderplatz aktarması yaptım 🙂 Bir zaman sonra, yapmak zorunda olmadığım zamanlarda da yolum düşer oldu, buna Alexanderplatzm diyebilirsiniz, siz bilirsiniz. Alex de denen bu koca meydan, alışverişin ve ulaşımın merkezi olarak biliniyor. Kocaman bir Primark’ın yer almasıyla beni can evimden vurmuştur. Berlin gezilecek yerler listesinin meydanı burası diyebilirim. Ayrıca buradan yalnızca 10 dakika kadar uzaklıkta, Berlin’de yemek yenecek neler var diye bakarken karşınıza çıkan Gemüse Kebab ı da yiyebilirsiniz (Bence hiçbir numarası yok, genelde karşıma çıktığı için gidip tattım).

Kanlı Canlı bir Müze : DDR Museum

İnteraktif müze kavramını daha önce duymayan benim için büyük bir buluştu bu müze. Müze, soğuk savaş dönemindeki Almanya’da siyasi veya ekonomik olarak önemli olan şeylerle birlikte önemsiz gibi gözükse de o dönemdeki insanların yaşayışlarını, evlerinde “moda” olan şeyleri gözler önüne seren, sizin de o zamanlarda bulunmanıza olanak sağlayan gerçekçi bir yer (verdiğim 8.5 euro helal olsun be!). Her ne kadar günlük hayata dair kısıtlı bilgiler veriliyor gibi dursa da müzeden ayrılırken Berlin’le ve tarihiyle ilgili birçok bilgiyi deneyimleyerek ayrıldığınızı hissediyorsunuz. Bana sorarsanız yaşanması gereken bir deneyim.
Berlin Gezilecek Yerler
DDR Müzesi : Almanya’daki bir çocuk odası

İnsanlık tarihinin yüz karası : Berlin Duvarı (Utanç Duvarı)

Doğu Almanya’da yaşayan insanların, yönetimin baskısından kaçmak amacıyla nispeten daha insancıl yaşayabilecekleri Batı Almanya’ya gitmek istemeleri ve bunu önlemeye çalışan “zeka küpü” insanlar. Önce tel örgüyle insanları bir tarafta tutulmak amaçlanmış fakat yetmediğini gören hükümet hem duvar ördürüp hem de üstüne tel örgüyü eklemiş. Duvarın aşılamayacağını test etmek için bir sürü atlet ve sporcu getirilmiş, yeterince kalın ve geçilmez olduğuna kanaat edilince de gözetleme kuleleri ve ışıklandırmalarıyla birlikte 1989 yılına kadar fiili olarak varlığını sürdürmüş. Ne kadar uzun bir duvar olduğunu, ancak gezerken anlayabiliyorsunuz. Daha önce resimlerden ve filmlerden gördüğüm Berlin duvarının tamamını gezmek yürüyerek mümkün olmadı ve kendime göre bir rota belirledim.

Berlin Gezilecek Yerler listesinde sona yaklaşıyoruz : Berlin Duvarı , Gezi Rotası

=> Öncelikle, Berlin şehrinin üst tarafında kalan Berlin Wall Memorial ile başladım. Burada hem duvarın bir kısmını görebiliyorsunuz hem duvardan atlarken / kaçarken ölenlerle ilgili bilgi edinebiliyorsunuz hem de duvarın tarihini anlatan yazılarla birlikte o zamanda yaşananları öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca, alandaki yerlerde duvarla ilgili radyo kayıtlarını da dinlemeniz mümkün.

Duvarın ayrı bıraktığı iki insan
Photo 9.06.2017 11 53 24
Photo 9.06.2017 11 28 37
Berlin Duvarı

=> Sonrasında, Berlin Duvarı diyince akla gelen, “Duvarın Öpüşen Adamları”, 2. dünya savaşından sonra ülkenin doğusundaki Demokratik Almanya Cumhuriyeti (German Democratic Republic-GDR)’ni yöneten Eric Honecker ile bir dönem Sovyetler Birliği’nin başında yer alan Leonid Brezhnev arasındaki ölümcül öpücüğün resmedildiği yere ziyarette bulundum. En ilginç gelen yanlardan biri, duvarın varlığı sırasında Batı Almanya tarafında birçok grafitti bulunmasına rağmen, duvarın yıkılışı kesinleşmeden Doğu Almanya tarafında hiçbir grafitti nin bulunmaması. “Öpücük” de dahil, buradaki birçok grafitti 1990 yılında, duvarın yıkılacağı kesinleştikten sonra yapılmış. Bulunduğu yer East Side Gallery olarak geçiyor.

=> East Side Gallery’den ayrıldıktan sonra, Checkpoint Charlie Museum ve Topography of Terror, tavsiye edebileceğim yerler arasında. Checkpoint Charlie Museum Doğu Almanya ile Batı Almanya arasındaki kontrol noktalarından biri olarak görev almış, muhtemelen benim cahilliğimdir ama neden bu kadar turist akınına uğradığını anlamadığım bir yer. Yolunuz düşerse etrafında duvarın kalıntılarını görebilir, anı olması için anahtarlık benzeri şeyleri temin edebilirsiniz. Özellikle Topography of Terror bir açıkhava müzesi / anıtı. Dışında duvarın bir kısmını görebilirsiniz, içerisinde de Nazi Almanya’sının tarihini okuyabilir, tüm dönemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doğu Berlin - Ölümcül Öpücük
Checkpoint Charlie
Topography Of Terror
Topography Of Terror

İkinci günümü duvar günü yapmıştım, hepsini gezmeye yeterli zamanım oldu. Berlin gezilecek yerler listenizde böyle bir gün ayırmanızı tavsiye ederim. Artık “gezmekle bitmeyen şehir berlin” dememin sebebini yavaş yavaş anlamışsınızdır!

Yazılarımda Favori Kısmım : Berlin’de Yeme İçme

Şimdiden söyleyeyim, yanlış anlaşılmasın, gezmekle bitmeyen şehir Berlin yeme / içme diyarı değildi, yalnızca ben yediğimi içtiğimi anlatmayı seven biriyim 🙂 . Öncelikli tavsiyem, her Berlin araştırmasında karşınıza çıkabilecek BurgerMeister. Oturacak yeri olmayan, merkeze yakınlığı tartışılır bu yerin meşhur olmasının sırrı gerçekten lezzetli hamburgeri. İnanmazsınız, burayı bulana kadar çektiğim çile bile hamburgeri yerken vız gelmişti (4.80 euro burger, 2.70 euro patates kızartması). Çok lezzetlidir, yiyin yedirin, Berlin gezilecek yerler listelerinin gözdesi!

Mitte’de kalmanın faydalarından, yakın olan ve gerçekten sabahın köründe bile beni yollara döken iki dondurmacıdan da bahsedeyim : Amorino ve Waffel Oder Becher. Amorino aslında bir Fransız dondurmacısı -adından da anlamışsınızdır tabi-, bir çok yerde varmış fakat ben daha önce görmemiştim ve çiçek şeklinde dondurma yemek çok hoşuma gitti 🙂 . İkinci olarak bahsetmek istediğim yer Waffel oder Becher, Aslında Hackescher Hof içinde yer alan ufacık bir mekan. Hem mekanı hem de dondurmayı çok beğendim!

Kahve içelim soluklanalım diyenler de şu iki yerde rahatlayabilir diye düşünüyorum: Anne Frank Center ve Claerchen’s Ballhaus . Bunlarla birlikte artık favori soluklanma mekanımı da öğrenmiş oldunuz (ikincisi evet evet ikinci söylediğim). Gecesini ayrı gündüzünü ayrı tavsiye ederim.

Sanırım gezmekle bitmeyen şehir Berlin gezilecek yerler listesi yazmak da bir oturuşta bitmeyecek, devamı gelecektir bu yazının!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir