En Güzel Tatil Yerleri : Türkiye

En Güzel Tatil Yerleri : Türkiye

Yaz geldi, en güzel tatil yerleri için araştırmalar başladı ve bunun başımıza en çok vurulduğu yerler: instagram üzerinde bir sürü deniz tatili story leri, efendime söyleyeyim bronzlaşmış tenlerle selfieler. Neden ben sütbeyazım diyorsanız ve Euro’nun önlenemez yükselişine ayak uydurmakta güçlük çekiyorsanız yaz tatili için cennet vatana dönüp bakmakta fayda var. Bu yazımda hem daha önceden tecrübe ettiklerimi anlatacağım hem de bu sene tecrübe etmeyi dört gözle beklediğim yerlerin listesini yazacağım (Öncelikle yine de ben bir İngiltere’ye gidin diyeceğim ama yine siz bilirsiniz, link için tık). İşte yakından uzağa Tükiye’de yaz tatili nerede yapılır sorusuna cevap olabilecek yerler;

Keyifli bi Haftasonu için : Prens Adaları

Haftasonları gelip geçerken, hala en güzel tatil yerleri sayfalarını araştırıyor ama izindir paradır derken aksiyona geçemiyorsanız, İstanbul’da trafikte yanmaktansa güzelim Marmara adalarının hala kullanılabilir plajlarından faydalanabilirsiniz. Kalabileceğiniz yerler için önerilerim hem Büyükada merkezine yakın olması hem de konforlu olması yönünden Marine House Butik Hotel ve Masal Hotel. İkisi için de kahvaltısı ve misafirperverliklerinden memnun kalacağınıza eminim. Gittiniz, yerleştiniz, sıra geldi hep aklınıza olan deniz kısmına. Bunun için Büyükada özelinde üç önerim olacak;

İstanbul’dan buraya kaçmamın temel sebepleri kalabalıktan uzaklaşmak ve keyifle denize girebilmek. İkisini birden sağlayan plajın Büyükada’daki adı Büyükada Kartal Sosyal Tesisleri. Giriş ücretini tam hatırlayamasam da (bilginiz varsa yorumda yazarsanız sevinirim), ben girişte geçen sene 20 tl veriştim. Göz alabildiğine uzun bir kumsalı ve insanları fark edemeyeceğiniz şekilde konumlanabileceğiniz şezlongları mevcut. Yeri iskeleden uzak ve ulaşımı sizin sağlamanız gerekiyor ama o kadar çabadan sonra denize girmek çok keyifli bir armağan oluyor insana.

Yemekleri, içecekleri ve giriş ücretinin yüksekliği dolayısıyla daha zor erişilebilirliği için gidilebileceğini düşündüğün Yada Beach Club. Birçok plaja göre çok daha pahalı. Giriş ücretleri 40-60 tl arasında değişiyor. Burasının size sunduğu en önemli fırsat huzur. Sabahtan oturup kitabınızı okuyup keyifle içeceğinizi içebilir akşamına da eğlenceli bir plaj partisinin tadını çıkartabilirsiniz. Paranız varsa huzurunuz neden olmasın sevgili okur? Bence şans verilebilecek bir yer.

Her yerde önerisini görebileceğiniz Büyükada NakiBey Plajı‘nın diğer büyük plajlardan daha az kalabalık olduğunu söyleyebilirim. Giriş ücretleri haftaiçi ve haftasonu olmasına göre 35-40 lira arasında değişiyor. İçeride yemek servisi var, tadı tuzu denizden çıktığımda herşeyi yerim diyenlere göre ama olsundu, denizi yeterdi. İskeleden küçük tekneleri ile ulaşım sağlanabilir.

Rüzgarıyla Yanma Garantili : Gökçeada

Gökçeada, daha önceleri Bozcaada ile birlikte ziyaret ettiğim, denizini deneyimlediğim bir yer. İstanbul’a yakınlığı, denizinin soğukluğu ve kalabalıktan uzaklığıyla keyifli bir haftasonu kaçamağı veya upuzun bir huzur tatili için tercih edilebilir bir ada. Son gittiğimizde adada kaldık ve kaldığımız otel yeri ve ücreti bakımından tekrar tercih edebileceğim bir otel oldu: Kale Motel. Otelin etrafında bir sürü canlı müzik dinleyebileceğiniz yerler mevcut. Peki biz nereyi tercih ettik? Hayatımda gördüğüm en güzel manzarayı sunan ve oturmaktan en keyif aldığım restoran olan Poseidon‘u. Yemekler efsane değil belki, ada olduğu için istediğiniz içecek de bulunmuyor olabilir ama o nasıl bir manzara, o nasıl bir keyif. Gidip tecrübe edin, tek diyebileceğim bu.

Plaj olarak Gökçeada cennet gibi, gidebileceğiniz bir sürü plaj mevcut. Bunlardan hem en ünlüsü hem de aktivite bakımından en dolusu Aydıncık Plajı. Gökçeada bildiğiniz gibi rüzgar sörfüne elverişli olması sebebiyle bu spor ile ilgilenen bir çok sporcuyu ağırlıyor. Yani diyorum ki Aydıncık Plajı’nda hem rüzgar sörfünü yapanları izleyebilir sıkıldığınızda denize girebilir, kitabınızı okuyabilir, bir şeyler içebilir, yiyebilir ve cennette miyim diye içinizden geçirebilirsiniz. Keyif diye buna derim işte!

 

En Güzel Tatil Yerleri kısmında bugün: Alaçatı

Ege bölgesi tatil yerleri arasında ayrı bir yanda tutulması gereken Alaçatı yaz tatili yazımı aradım taradım ama bulamadım, daha önce yazmadığıma inanamadığım yerlerden oldu şimdi, başıma iş açtım! Girişini buradan yapayım da sonrasında uzun uzun anlatırım size geçen seneki keyifli gezimizi. Alaçatı’yı insan evladı neden tercih eder diye düşünüyorsanız birkaç neden sayabilirim sizlere: Plajlarının güzelliği, gece eğlenceleri, kumru. Evet evet son maddem kumru. Yemeyi gezmeye tercih edebilecek kadar seven biri olarak benim için seyahat edeceğim yerler içinde önemli bir etken yemeklerinin güzel olması. Her öğünde tercih edilebilir bir ekmek arası fast food olan kumru, bir haftada en az 5 kilo ve sonsuz mutluluk vaat ediyor. Ramazanda da yazmak ne zormuş! Biz en iyisi plajlara geçelim;

Fly-inn Beach Club, bir çok ünlünün tercih ettiği, tercih etmelerinin sebebini oraya gidince anlayabildiğiniz keyifli bir plaj. Aslında Çeşme’de ama Alaçatı tarafından da tek minibüs ile ulaşabiliyorsunuz. Biraz kalabalık, o kısmı sevmeyebilirsiniz ama büyük bir plaj ve kendinize huzurlu bir tatili sağlayabilecek yerlerini bulabilirsiniz. Çeşmede “XXX Beach Club” olarak geçen her yerde rezerasyon şart, yapmadan gitmeyin derim.

en güzel tatil yerleri, ege bölgesi, ege sahilleri
Keyifli ortamıyla Flynn Beach Club

Yaz tatili için gittiklerimiz arasında en çok sevdiğimiz ve huzur bulduğumuz yer Before Sunset. Giriş ücreti geçen sene 50 TL idi ve dediğim gibi rezervasyon şart plajlardan. Tek hakkımız var ve gitmek zorundayız çünküsünü sorma ama Fly-inn mi Before Sunset mi derseniz kesinlikle Before Sunset derim. Hem yemekleri daha güzeldi hem de ortamı daha huzurlu hazırlanmıştı. İşletmesi de daha profesyonel diyebilirim.

Daha ekleyeceğim çok yer ve resim var! Yaz tatili için karar vermeden göz atın derim 🙂

Bu sene gideceğim ve anlatmak için yanıp tutuşacağıma emin olduğum en güzel tatil yerleri listemden;

  • Kıyıköy
  • Şile
  • Bodrum Bodrum

 

2 thoughts on “En Güzel Tatil Yerleri : Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir