Couchsurfing Nedir? Neden tercih edilmeli?

Couchsurfing Nedir? Neden tercih edilmeli?

Couchsurfing nedir yazımı okumaya hoş geldiniz canlar! Couchsurfing, benim çevirime ne kadar güvenebilirseniz artık, kanepede konaklama anlamına gelse de iki deneyimimde de gayet rahat yerlerde uyudum. Ayrıca her ikisinde de hem param cebime kaldı hem de yeni yeni insanlarla tanıştım, “win-win” denen türden bir deneyim couchsurfing. Sözün özü bu siteyle daha az harcayıp daha çok gezebilirsiniz. Uygun bir “kanepe” bulduktan sonra gezebileceğiniz yerler için linkler: Amsterdam, Londra, Krakow, Edinburgh.

Nereden kayıt olunur?

Resmi sitesine şuradan ulaşabilirsiniz. Burada yapmanız gereken adımlar şunlar;

  • Öncelikle kayıt olmalısınız. Site sizi yönlendiriyor, daha hızlı olayım derseniz ve Facebook hesabınız varsa onla da kayıt olabilirsiniz.
  • Profilinizi oluştururken sizin de misafir ağırlayabileceğinizi unutmayın. Bu site, yalnızca size evsahipliği yapabilecek kişileri bulmak için değil sizin ev sahipliği yapabileceğiniz kişilerle buluşmanızı da sağlayan bir platform! Couchsurfing nedir sorusunun bir yanıtı da bu: Ev sahipliği yapabileceğiniz kafa dengi kişilerle buluşabilmek!
  • Arkadaşlarınızı bulup çevre oluşturmayı es geçmeyin. Ne kadar arkadaşınız var ise o kadar “güvenilir” biri olarak görünürsünüz.
  • Aktif kullanıyorsanız ve devamlı kullanacağınıza emin iseniz ücret karşılığında profilinizi “verified” yapabilirsiniz. Öncelikle bunu yapmanıza gerek yok diye düşünüyorum, şimdilik bu adımı sonraya bırakın derim.

Couchsurfing nedir: Neler yapabilirsiniz?

Couchsurfing sitesi ile şunları yapabilirsiniz;

  • Profilinizdeki “Hosting Availability” kısmından seçeneklerden herhangi birini seçebilirsiniz. Örneğin, yaşadığınız yere gelen kişilerle yalnızca buluşmayı tercih edebilirsiniz, böylece kafanız rahat, uyuşmayan biri olduğunda ben gidiyorum diyebilirsiniz (seçenek olarak -> Wants to meet up).
  • Avrupa’ya yalnız gitmeye karar verdiniz ve kimseyi tanımıyorsunuz. Gideceğiniz şehirde misafir olabileceğiniz ev sahipleri ile konuşabilir, yerel kişilerle tanışma fırsatı elde edebilirsiniz.
  • Hazırlık sınıfındasınız ya da dilinize güvenmiyorsunuz. Hadi bunları geçtim aktif kullanmadığınız için unutacaksınız diye düşünüyorsunuz. Bunlar da değil diyorsanız belki de yalnızca bir kaç arkadaş daha edineyim diyorsunuz. Bunlar için couchsurfing biçilmiş kaftan! İstemediğiniz istekleri reddedebilir, istekte bulunan kullanıcıya yapılan yorumları, ilgi alanlarını direkt olarak profilinden görebilirsiniz. Kim kime bu bilgileri veriyor bu devirde canım.
  • Paranız yok, kalacak yer bulamadınız ya da çok pahalı. Bu durumda da imdada yetişen bir site burası, ucuz tatil için birebir.
couchsurfing nedir, ucuz tatil
Hayaller / hayatlar olabilir, yine de çok şey beklememek lazım

Couchsurfing nedir ben hala anlamadım diyorsanız, sorularınızı iletebilirsiniz. Teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir