Beyaz Örtülü: Kars Gezilecek Yerler

Beyaz Örtülü: Kars Gezilecek Yerler

Doğu sınırım olan Eskişehir’i (benim ayıbım) şirketim aracılığı ile geçmiş bulunmaktayım, hem de ne geçmek! 2 günüm Kars, bir günüm Sarıkamış bir günüm de Ankara’da geçti canlar, şaka değil! Bu yazımda Kars gezilecek yerler kısmını anlatacağım, diğer yazılarımda ise Sarıkamış’da nerede kayık yapılır, Ankara Anıtkabir ziyaretimi okuyabileceksiniz.

Bembeyaz Örtülü: Kars Gezilecek Yerler


Atatürk Havalimanından kalkan uçağımız, Ankara aktarması ile Kars’a sağ salim iniyor ve bizi havada dahi tertemiz bir örtü ile karşılıyor. Üzerinde leke yok, gözünüzün alabildiğine beyazlık. Renklerin kirliliği şiirindeki beyazlık bu değil sanki, temizlik akıyor, huzur veriyor insana. Öncelikle ben Kars’ı çok beğendim, gelme kararımdan çok mutlu oldum, kendimi tebrik ettim ve keyifle geri döndüm. Kars gezilecek yerler yazım çok da kısa olamayacak. Şehrin gidilecek yerleri arasındaki mesafeleri uzun, o sebeple 4 çeker bir araba kiralamanızda fayda var.

Kars Gezilecek Yerler: Çıldır Gölü
Bembeyaz şehir <3

Bembeyaz, Misafirperver Kars Köyleri


Herhangi bir köye gidin, muhtarı bulun, hatta bulmanıza bile gerek yok herhangi bir kapıdan yardım isteyin, sonucu söylüyorum: Güler yüz, sohbet, çay, kahve, evde ne imkan varsa sizin. Böyle bir misafirperverlik, insan ayırmama zordur diye düşünüyorum, en azından İstanbul’da bulamayız 🙂. Köylerde bu sıcaklık dışında değişik diyebileceğim bir şey yok, biz Arpaçay köyünü ziyaret ettik, oradan da alışverişimizi yaptık. Köylere uğranacak şekilde bir rotayla gezilebilir, hatta gücünüz elveriyor ise oradaki çocuklara yardım edebilirsiniz. Soğuk en çok onları vuruyor ve bizim polarla üzerine montla gezdiğimiz yerlerde hırkayla olan bile var. Birkaç botla üstle & başla başlasanız ne de güzel olur!

Kars Gezilecek Yerler: Çıldır Gölü & Sarı Balık


Göl denmesinin haksızlık olduğunu düşündüğüm bu doğa harikası da Kars’da! Git git bitmeyen yolunu seveyim Çıldır. Sağımız solumuz önümüz arkamız kar olan yolda keyifli şarkılarla tamamladık yolculuğumuzu. Çıldır Gölü tamamen donmamıştı ama kardan yansıyan ışıklar, donmuş kısmıyla donmamış kısmının birleşimi, şahit olduğum için keyif duyduğum bir andı benim için. Yok yok anlatarak olmayacak, resimle de zor ama en azından görün isterim.

Yemek yediğimiz yer, Atılay’ın Yeri idi. Yemek dediysem ünlü sarı balıktan bahsediyorum. Atılay’ın Yeri, Çıldır Gölü manzaralı, sobalı, duvarları anı dolu çok güzel bir restoran. İçecek olarak alkol de var normal içecek de. Sarı balık yemesi zor bir balıkmış ama tadı bir harika. Kılçıklarına dikkat ederseniz başka da bir derdi yok. Yanında acılı şalgam, sobanın sıcaklığı, Çıldır Gölü ve arkadan eşlik eden Erkan Oğur. Şunu tecrübe etmeyeceksek başka ne için para kazanıyoruz ki?

Kars Gezilecek Yerler: Şehir Merkezi


Kars gezilecek yerler
diyip de Rus evlerinden bahsetmemek olmaz! Kars sokaklarında dolaşırken birden bire karşınıza Rus yapımı birbirinden güzel evler / yapılar çıkabiliyor. 1877-1878’de, Osmanlı-Rus Savaşı sonrası şehirde Rusların hakimiyeti başlamış, onlar da Rus azınlıklarından Malakanlar’ı getirip buraya yerleştirmiş. Peki biz bu Malakanlara neler borçluyuz biliyor musunuz? Kars’da oturup gravyer yiyebilmeyi, sokaklarda yürürken yabancı filmlerde gördüğümüz yapıları görebilmeyi borçluyuz canlar. Kars’ın çetin hava koşullarıyla bütün oluşturan Rus mimarisi, yaptığımız beton binaların arasından her çıktığında mutlu ediyor insanı.

Kars’a gelip kaz eti yemeden dönebilen olmuş mudur bu güne kadar? Geleneği bozmuyoruz, bir kısmımız daha önce tatmış bir kısmımız ilk kez tatmanın heyecanı ile Kars Kaz Evi‘ne gidiyoruz.  Kaz eti, Hangel, Piti, Kiremit Kebabı denedik. Kaz etini ve Piti’yi çok beğenmedim ama Kiremit Kebap çok lezzetli idi, tavsiye ederim (tripadvisor’daki menü güncel, fiyatlara oradan bakabilirsiniz ama Kaz porsiyon 40 TL diyebiliriz, bir de Kiremit Kebabı (28 TL) yerseniz her türlü doyarsınız). Az daha unutuyordum, “Evelik ve Isırgan Otu Çorbası” da içtik. Çorba değil aş zaten, hem doyurdu hem de lezzetliydi, aman diyim eveliği eksik etmeyin.

Başlığı Hak Eden: Kars Kaşarı ve Diğerleri


Kars gezilecek yerler
yazımda en sevdiğim yere geldik! Kars’da yediğim içtiğim her şey lezzetliydi. Ancak birbiriyle kıyaslayabildim tatları. Örneğin kaşar’ı bir Arpaçay’da İslamoğulları’ndan bir de şehir merkezinden aldım. İkisi de lezzetli ve doğal (Kilosu 50 TL civarında satılıyor). Bunun yanında Gravyer peyniri ve bal almak için de biçilmiş kaftan Kars. 
Kars’da ayrıca soğuktan çıkmayı gözümüzün yemediği Kars Kalesi, Kars’ı komple gören bir konumda. Kaleye çıkış çetin ama görülen manzara muazzam(mış, ben de resimlerden gördüm maalesef). Ani Harabeleri de bir başka görülmesi gereken yerlerden. Karda kışta gitmek mantıklı gelmedi, zamanımız da kısıtlıydı, gidemedik.


Her yer Atatürk posterleri, Türk bayrakları ile dolu Kars’a daha önce gelmek kısmet olmamıştı ama her işte bir hayır var, burayı da gördüğüm için çok mutluyum. Bir daha gittiğimde daha çok gezmek ümidiyle ön yargımdan dolayı utana utana ayrıldım memleketin bu güzel yerinden.

One thought on “Beyaz Örtülü: Kars Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir