Anıtkabir

Anıtkabir

Şu güne kadar gitmediğim için kendimi kötü hissettiğim yerlerden biriydi Anıtkabir. Atatürk’e olan saygımı, sevgimi ve minnet duygumu bir türlü ifade edemedim, ziyaret etmememin saygısızlık olduğunu düşündüm. Kars gezim sırasında Ankara’ya geçip ziyaret edebildim sonunda. Yazım gezi yazısı olmaktan çok, Anıtkabir’i kendi gözümden anlatacağım bir yazı olacak canlar, haydi başlayalım!

Anıtkabir: Mozole & Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi & 10. Yıl Nutku

Öncelikle Anıtkabir’i her gün ziyaret edebiliyorsunuz. Kapanış saatleri yaz / kış olmasına göre değişse de açılış saati 09:00, kapanış saati de 16:00 – 17:00 arasında oluyor. Her saat başı görev değişimi var ve kesinlikle izlenmeli. Hele Mozole önündekine denk gelirseniz çok etkileneceğinizden eminim.
Hepimizin fotoğraflarda gördüğü, Atamızın lahtinin bulunduğu yer Mozole olarak adlandırılıyor. Mozole’ye girmeden solda Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni, sağ tarafta ise 10. Yıl Nutku’nu görebilirsiniz. Mozole’nin 7 metre altında da atamızın kabri yer alıyor. Kabrin olduğu yere ancak resmi ziyaretlerle girilebiliyor fakat kabrin bulunduğu odanın kapısında bir ekran yardımı ile içerisini görebiliyorsunuz. Bahsettiğim odaya Müze içinden geçerek ulaşabiliyorsunuz bu arada, o bölümde daha çok anlatacağım.

Anıtkabir: Aslanlı Yol

Anıtkabir’de Mozole’ye gidebileceğiniz yollardan biri “Aslanlı Yol”. Sağ ve solda toplamda 24 adet aslan heykeli bulunuyor. Bu sayı 24 Oğuz Boyu’nu temsil ediyor. 

Anıtkabir: Müze

Mozole’den çıkıp merdivenlerden indikten sonra soldan müzeye girebiliyorsunuz.  Müze bölüm bölüm oluşuyor, bir kısmında fotoğraf çekimi yasak. Atamızın hayatını, giydiği kıyafetleri, kullandığı eşyaları ve daha bir sürü bilgiyi bulabiliyorsunuz. Minimum 1 saatinizi ayırın derim. Savaş canlandırmaları, atamızın çok etkileyici iki balmumu heykeli (birinin fotoğrafı çekilemiyor ki gerçekten önünden ayrılmam çok zaman aldı, çok etkileyiciydi) ve yaptığı inkılapların anlatıldığı bölümler. Hepsini ayrı ayrı gezebilir, benim gibi önlerinden ayrılmak için zamana ihtiyacınız olabilir.
Atatürk’ün kabrinin Mozole’deki lahitin 7 metre altında olduğunu söylemiştim. Müzeyi gezerken kabrinin bulunduğu odanın da önüne geliyorsunuz. Önünde bir ekran var ve odanın içindekileri görebiliyorsunuz. Oda Selçuklu ve Osmanlı türbe mimarisi tarzında sekizgen planlı olarak inşa edilmiş. Sekizgen yapı, sonsuzluğu simgeliyor. Naaşın etrafında pirinç vazolarda, Türkiye’nin 81 ilinden, KKTC ve Azerbaycan’dan getirilen topraklar var. Bununla birlikte kapıda size odanın içini, atamızın isteğini anlatan bir görevli duruyor. Özellikle o odayı ve atamızı dinleyin, rica edin.


Müzenin sonunda alışveriş yapabileceğiniz bir de mağaza bulunuyor. Buradan rozet, kalem, tshirt temin edebilirsiniz.
Benim için çok özel bir gezi oldu, bir eksik görmemek de ayrı bir içimi rahatlattı. Umarım yakın bir zamanda tekrar ziyaret edebilirim. 

One thought on “Anıtkabir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir